تبلیغات
سپهر - چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 20 سال آینده
 
درباره وبلاگ


مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.

مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 20 سال آینده

در افق 20 ساله :
ایران كشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی وفناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل.
مقدمه:
با شروع كار در دبیرخانه تشخیص مصلحت نظام (1376)متوجه شدیم كه سیاستهای كلی نظام در یك جهت خاص و معینی تدوین نمی شود.لذا در سال 1378 بحثی تحت عنوان "افق آینده" در دبیرخانه مجمع تشخیص آغاز گردیدو در این مسیر روشن شد كه مفهومی در برنامه ریزی و مدیریت های كلان در جهان تحت عنوان "چشم انداز" راه پیدا كرده است كه مطابق با خواسته های ما نیز می باشد.
پس از آنكه این موضوع خدمت مقام معظم رهبری مطرح گردید ایشان این مساله را یك حلقه مفقود راهبردی تعبیر، و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ كردند كه چشم انداز بیست ساله آینده كشور را ترسیم كند. مجمع تشخیص كمیسیون خاصی را از اعضای خود مامور تدوین این چشم انداز نمود و طی یكسال چشم انداز بیشنهادی را با كمك گروههای زیر تدوین كرد:
1- گروه كارشناسی "چشم انداز" در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام.
2- سازمان مدیریت و برنامه­ یزی دولت جمهوری اسلامی ایران .
3- گروه تدوین استراتژی توسعه صنعتی كشور وابسته به وزارت صنایع و معادن.
چشم انداز پیشنهادی در مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحاتی تصویب شد و به محضر رهبر انقلاب ارائه گردید و ایشان در سال 1382 آن را اصلاح و تصویب و به سه قوه ابلاغ نمودند. 

 تصویب نهایی رهبر معظم انقلاب دولت و قوای دیگر را موظف كرده است كه سال 1384 شروع به اجرا و عملیاتی كردن چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی كنند.رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی گواهی بر لزوم توجه آحاد ملت به ویژه جوانان بر اهمیت تحقق چشم انداز20 ساله جمهوری اسلامی ایران می­باشد. در مسیر تحقق چشم انداز مسایل و نكاتی حائز اهمیت است كه در سایه كار و تلاش و كوشش به ایرانی آرمانی و اسلامی در این افق 20 ساله خواهیم رسید.
تعریف چشم انداز: عبارت است از آرمان قابل دستیابی جامعه در یك زمان بلند مدت معین كه، متناسب با ارزش ها و آرمان های نظام و مردم تعیین می­گردد.
چشم انداز تصویری از ایران آرمانی آینده است كه هویت اسلامی و انقلابی آن مورد تایید مقام معظم رهبری بوده است و باید از حكومت دینی استفاده كرد تا به جامعه آرمانی برسیم چشم انداز 20 ساله عاملی است كه :
1- هریك از مولفه های اصلی جامعه را جهت می دهد و اهدافشان را تعیین می­كند.
2-مجموعه عوامل را به هم پیوند می­دهد و از آن یك نظام سازگار می سازد.
چشم انداز دارای ویژگیهای زیر است:

1-آینده نگری             2 -ارزش گرایی            3- واقع گرایی            4- جامع نگری

در تهیه و تنظیم چشم انداز بلندمدت دو نكته باید مورد مطالعه قرار گیرد.
پیش بینی روشی كه وضعیت موجود را بررسی می­كند و بر اساس شرایط موجود آینده را پیش بینی می­كند.
آینده نگری فرآیندی است كه در آن تصویری مناسب و آرمانی در نظر گرفته می شود و برای رسیدن به این ارزشها باید جامعه را یاری كند.
ویژگی­های كه چشم انداز در افق 20 ساله ایجاد می­كند:

·         ایجاد وفاق ملی بر اساس نیازهای ضروری جامعه .

·         پاسخ گویی مولفه های مختلف و رفع ضعف­ها و تهدیدات .

·         قابل دستیابی در هر زمان و كمیت پذیر بودن.  

·         تصویر ممكن از اهداف مطلوب.

·         در چشم انداز تصویر آینده كشور حول عامل اصلی به شكل مشخص و دور از ابهام تعیین می­گردد.

·         مشوق مشاركت ملی باشد.

 ·       باید جامع ،متحول، كننده و آینده نگر باشد.

·         محدود به یك زمان مشخص باشد.

برای نیل به اهداف چشم انداز 20 ساله باید آرمان كلان جامعه در خصوص استقلال، توسعه اجتماعی، توسعه سیاسی ،توسعه اقتصادی و خودكفایی، محیط زیست وحفاظت از منابع طبیعی، آزادی و توسعه انسانی و رشد مورد توجه خاص قرار گیرد.
نكته: سند قانونی آرمان­های كشور ما قانون اساسی است.
رهبر معظم انقلاب در ابعاد مختلف چشم انداز رهنمودهایی را تبیین كردند كه توجه به آنها حائز اهمیت بسیاری است:

در زمینه سیاسی :
كارآمدی، تحرك بی وقفه، جهت­دار بودن و حضور فعال در معاهدات و مجموعه­ها و هسته­های جهانی مورد نظر است.
در زمینه علمی : نهضت نرم افزاری و تولید علم
در زمینه فرهنگی : تقویت روحیه ایمان و ایثار در مسئولین و مردم، تبیین مبانی ارزشی و قانون اساسی
در زمینه الگوی تدوین برنامه : منطبق بر خصوصیات جغرافیایی تاریخی و فرهنگی باشد.

سند چشم انداز ملی 20 ساله ایران

با اتكال به قدرت لا یزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و كوشش برنامه ریزی شده و مدبرانه جمعی و در مسیر تحقق آرمان ها و اصول قانون اساسی در چشم انداز 20 ساله:

ایران كشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی علمی وفناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل.

بسیج ملی بسوی ایران آینده :

 جامعه ایرانی در افق این چشم انداز چنین ویژگیهایی خواهد داشت:
1- الگوی توسعه : توسعه یافته، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی خود، متكی بر اصول اخلاقی و ارزشهای اسلامی،ملی و انقلابی،با تاكید بر : مردم سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادیهای مشروع، حفظ كرامت و حقوق انسان­ها و بهره مندی از امنیت اجتماعی و قضایی.

توسعه از سه ركن مقتضیات بومی ،رزش ها و بنیادهای اجتماعی باید تحت تاثی قرار گیرد و لذا الگوی توسعه باید متناسب باآن­ها طراحی و اجرا شود.
2-ویژگیهای امنیت تولید و رفاه ملی:2-1- تولید ملی :
برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فن­آوری متكی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی.

 2-2- امنیت ملی :
امن،مستقل و مقتدر با سامان دفاعی مبتنی بر بازدارندگی همه جانبه و پیوستگی مردم و حكومت.

2-3- رفاه ملی:
برخوردار از سلامت،رفاه،امنیت قضایی،تامین اجتماعی و فرصت­های برابر، توزیع مناسب درآمد نهاد مستحكم خانواده به دور از فقر،تبعیض و بهرمند از محیط زیست مطلوب.

3-ویژگیهای فرد ایرانی 1404:فعال ،مسئولیت­پذیر، ایثارگر، مومن، رضایتمند، برخوردار از وجدان كاری، انضباط، روحیه تعاون و سازگاری اجتماعی، متعهد به نظام اسلامی و شكوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن.

 4-جایگاه منطقه ای:
دست­یافته به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه­ای آسیای جنوب غربی(شامل: آسیای میانه، قفقاز ، خاورمیانه و كشورهای همسایه)با تاكید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی، ارتقاء نسبی سطح درآمد سرانه و رسیدن به اشتغال كامل.

 5-تعامل با جهان:5-1- در جهان اسلام :
الهام بخش، فعال و موثر در جهان اسلام با تحكیم الگوی مردم سالاری دینی، توسعه كارامد، جامعه اخلاقی، نواندیشی و پویایی فكری و اجتماعی، تاثیر گذار بر همگرایی اسلامی و منطقه­ای بر اساس تعالیم اسلامی و اندیشه­های امام خمینی(ره).

 5-2- در روابط بین الملل:
دارای تعامل سازنده و موثر با جهان بر اساس اصول عزت،حكمت و مصلحت.
گامهای مهمی كه بعد از چشم انداز باید برداشته شود:1- الزامات چشم انداز از جمله تدوین الگوی توسعه و اقدامات اساسی كه برای رفع موانع در نظام كه باید برداشته شود.
2- آمایش سرزمین­ها(فعالیت­ها چگونه در مناظق مختلف سازماندهی شود)تقسیم كار ملی و تخصص گرایی در مناطق و مزیت­های استانی و منطقه­ای.
3- تهیه برنامه­های اجرایی در سطح ملی و بخشی.
4- تهیه برنامه 20 ساله در هر استان و منطقه.
ملاحظه و نكات مورد توجه :

برنامه چهارم توسعه،مبداء و شروع چشم انداز 20 ساله است و بخشی از اهداف چشم انداز باید در برنامه توسعه چهارم عملیاتی گردد.
فرآیند معرفتی چشم انداز تبیین و ترویج و اعتقاد مردم و این فرآیند باید تبدیل به بسیج ملی شود.
مجمع تشخیص به عنوان مسئول نظارت در سطح سیاست­های كلان و روند كلی در حال تدوین شاخص­هایی است كه دارای دو ویژگی اساسی است:

­­­
1-در زمان معین چشم انداز20ساله تحقق یابد.

2-انحراف از مسیر صورت نگیرد.

به كمك این شاخص ها باید مسیر توسعه ملی را نظارت كنیم.
علاوه بر نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام و پیگیری­های مقام معظم رهبری نظارت مردم و پیگیری مردمی نیز در تحقق چشم انداز نقش بسزایی ایفا می­كند كه این سه گزینه ضمانت اجرایی چشم انداز جمهوری اسلامی ایران است.
نخبگان نظام جمهوری اسلامی ایران وظایفی را در چشم انداز 20 ساله به عهده دارند. كوتاهی و سهل انگاری در این وظیفه نظام را برای رسیدن به این هدف دچار مشكلات بسیاری می­كند.

وظایف نخبگان:

1-چشم انداز را برای مردم تبیین كنند(خود نخبگان چشم انداز را بفهمند و درك و تفسیر واحد ایجاد كنند و به مردم انتقال دهند).

2-عوامل تحقق آن را شناسایی و به مدیران بخش­های خصوصی و دولتی مشاورت دهند.

3-ایجاد تحرك و عزم ملی (چون حركت داوطلبانه می­باشد باید مانند جنگ یك بسیج عمومی در سطح مسئولان و مردم صورت گیرد).

4-كمك به مجریان (دولت باید هدایت را به عهده گیرد و به طور مستقیم در امور دخالت نكند و از نخبگان برای تبیین و از بسیج عمومی مردم برای عملیاتی كردن استفاده كند).

ضرورت یك جهاد فرهنگی و اقتصادی:

برای تحقق چشم انداز و دستیابی به اهداف آن، ملت و دولت ایران باید یك تلاش گسترده و عظیمی را پیش بگیرند و این كار بدون یك بسیج و عزم وارده ملی امكان پذیر نیست.برای تحقق این بسیج ملی دولت و ملت باید به یك جهاد فرهنگی و اقتصادی دست بزنند.در حقیقت رسیدن به یك ایران پیشرفته و مقتدر و كانون هدایت­گری در منطقه جز از طریق یك تحول صورت نمی­گیرد این تحول همان انقلاب سوم و تداوم انقلاب اسلامی ملت ایران است كه هنوز آغاز نشده است.
انقلاب سوم از طریق یك جهاد فرهنگی و اقتصادی ایران را به یك ایران آرمانی در منطقه تبدیل خواهد كرد.برنامه ریزی این جهاد باید توسط نسل دومی ها و نسل سومی های انقلاب صورت گیردو لازمه چنین برنامه ریزی اعتماد به نفس و بسیج توانایی ها و انگیزه های ملی تمامی ایرانیان چه در داخل و چه در خارج از كشور است نیروهای انقلاب اگر پرچم داری این تحول را بر عهده بگیرند 2 نتیجه حاصل خواهد شد:

1- تحقق چشم انداز از مسیر واقعی به انحراف نخواهد رفت.

2- ضمانت تحقق چشم انداز به دلیل توانایی ها و انگیزه های نیروی انقلاب تضمین خواهد شد .

در خاتمه با اتكال بر خداوند و یاری از امام زمان(عج)و همت مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم انقلابی كه طلایه­داران واقعی این حركت هستند در افق چشم انداز 20ساله ایران كشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی علمی و فن آوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل خواهد بود. 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب