تبلیغات
سپهر - تفاوت جوامع دارای چشم انداز با جوامع فاقد چشم انداز
 
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
                                                        
درباره وبلاگ

مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.
مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
پیج رنک
هوا شناسی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جوامع یا سازمان ها یا سیستم هایی كه دارای چشم انداز هستند و سیستمها یا سازما نها و كشورها و جوامعی كه فاقد چشم انداز هستند چه تفاو تهایی با هم دارند. اگر این موضوع به طور كامل شكافته شود آن موقع ما متوجه میشویم كه اقدامات بعدی ما چگونه  باید باشد. جوامعی كه دارای چشم انداز هستند، هم جهتی، همسویی، هم راستایی، هماهنگی و همافزایی دارند. به این معنا كه آینده ای را برای خودشان متصور شده اند و همه افراد مشاركت كرده اند و این تصویر آینده را طراحی كرد ه اند و نگاه آنها، یك نگاه رو به جلو بوده است. در حقیقت، هم نگاه آنها رو به جلو بوده است، هم تفكر رو به آینده بوده و هم برنامه ریزی آینده محور بوده است. وقتی كه این مولفه ها وجود دارد، در صورتی كه بخواهیم آن جامعه را ارزیابی كنیم، فقط بر اساس شاخص های گذشته نگری و شاخص های عملكرد ارزیابی نمی كنیم بلكه شاخص های هادی، شاخص های هدف و شاخص هایی كه در تصویر آینده طراحی كرده ایم، مبنا قرار می دهیم. می توان در این زمینه یك مثال عینی را مطرح كرد. ما یك شركت یا یك بنگاه یا سازمان یا كشوری را در نظر بگیریم.
می گوییم در سال گذشته رشد اقتصاد كشور یا سیستم یا بنگاه فرضا 4 درصد بوده است. سال قبل از آن هم عدد 2 درصد بوده است و سال قبل تر از آن هم رشد، یك درصد  بوده است. پس وقتی 4 درصد را نسبت به شاخص های گذشته خودش كه دو سال  قبل و سه سال قبل بوده است، مقایسه می كنیم می فهمیم كه رشد داشته است. اما این وضع مربوط به جوامعی است كه فاقد چشم انداز هستند. اما اگر جامعه ای دارای چشم انداز باشد، وضع فرق می كند.
مثلا در سند چشم انداز ایران 1404 هجری شمسی گفته شده است كه ایران باید قدرت اول اقتصادی منطقه باشد. اگر می خواهد قدرت اول اقتصادی منطقه باشد، رقبایش كه ساكت نیستند. رقبای منطقه ای ایران  هم دارند فعالیت می كنند. پس در یك رقابت پویا قرار م یگیرد. باید رشد ایران6/8 درصد باشد تا به آن هدف برسد. وقتی كه شاخص هدف 6/8 درصد باشد، آن شاخصی را كه در عملكرد به آن رسید ه ایم و در حد 4 درصد است، این عقب ماندگی ما را نسبت به 6/8 درصد نشان می دهد. پس تفاوت یك جامعه چشم انداز محور با جامعه ای كه فاقد چشم انداز است، تفاوت در چگونگی ارزیابی حركتها، عملكردها، اثر بخشی آنها و انتخاب شاخص ها است و چگونگی نگاه كردن به انتخاب اهداف و شاخص ها برای فعالیت است.

منبع: دکتر علی مبینی دهکردی

نوع مطلب : شهر و شهرداری، 
برچسب ها : سده لنجان، چشم انداز1404، برنامه ریزی استراتژیک، مدیریت شهری،
لینک های مرتبط :