تبلیغات
سپهر - شهر آیین‌نهاد چه شهری است و كجاست؟
 
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
                                                        
درباره وبلاگ

مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.
مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
پیج رنک
هوا شناسی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چشم‌انداز: شهر آیین‌نهاد چه شهری است و كجاست؟
 
شنیدم ز دانای فرهنگ‌دوست                   که زی هرکس آیین شهرش نکوست (اسدی)
 
یكی از كلیدواژه‌هایی كه در بیانیه چشم‌انداز شهر سده لنجان رخ‌نمایی می‌كند، عبارت است از «شهر آیین‌نهاد» كه هدف از این گفتار تعریف و تبیین دیدگاه ما نسبت به این كلیدواژه است. امید می‌رود كه ما را در گسترش این مفهوم یاری كنید. بدون شك از تأثیر مراسم‌ها و آیین‌های مردمی در شكل‌گیری الگوهای رفتاری مردم آگاهید، و می‌دانید فراهم ساختن فضاهای مناسب برای برگزاری آیین‌های مختلف، چه تأثیر شگرفی در محیط شهر و روحیه شهروندان خواهد گذاشت. اما ما برای تشریح مفهوم «شهر آیین‌نهاد» از معانی مختلف واژه آیین در لغت‌نامه دهخدا بهره می‌گیریم:
 
سیرت. رسم. عرف. عادت. روش. خلق. خصلت. خوی. منش:
با توجه به این معانی، سده لنجان شهری است كه آداب و رسوم و منش‌های خاصی در آن نهادینه شده است. به دلیل وجود اقوام مختلف در شهر و وجود تنوع فرهنگی هر یک از این اقوام كه دارای آداب و رسوم متفاوتی هستند، می‌توان هر ساله آیین‌های باشكوهی در شهر اجرا کرد تا جایی که گردشگران بیشماری جهت تماشای این آیین‌ها به سده سرازیر شوند.

شرع. شریعت. دین. سنت:
از این معنی به سادگی استنباط می‌شود كه منظور از شهر آیین‌نهاد، شهری است كه در آن دین اسلام و شریعت حضرت محمد (ص) در آن اشاعه یافته و بر اندیشه، گفتار و رفتار شهروندان سایه انداخته است. به بیان دیگر، فرهنگ شهروندی سده لنجان نشأت گرفته از آیین‌های اسلامی بوده و خواهد بود. در این راستا، فعالیت‌های فرهنگ‌سازی متنوع و متعددی باید با مشاركت مردم در شهر به اجرا درآید. برگزاری آئین‌های فرهنگی ویژه در راستای رشد و تكامل شهر از جمله راهبردهایی است كه برای محقق شدن این مفهوم تعریف شده است.
ز خوردن همه روز بربسته لب            به پیش جهاندار برپای شب
همان بر دل هر کسی بود دوست      نماز شب و روزه آیین اوست (فردوسی)

 اسباب. وسائل. آلات. ادوات:
شهر سده لنجان، شهری است كه در آن وسایل و اسباب و مبلمان شهری در آن استقرار یافته است و همه شهروندان می‌توانند از آنها استفاده كنند. استقرار اسباب بازی كودكان، مبلمان شهری برای سالمندان، وسایل نشاط بانوان و غیره از جمله اهدافی است كه در زیر این مفهوم در برنامه راهبردی شهر محقق خواهد شد.

 قاعده. قانون. نظم. ترتیب:
شاید مهمترین معنی برای آیین‌نهاد عبارت باشد از شهری كه در آن نظم و قانون نهادینه شده باشد. شهری كه در آن شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری تلاش می‌كند قوانین خوبی را برای شهر وضع نموده و آن را نهادینه سازد.  نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی و قانون‌مداری در شهر، هدف كلانی است كه از این معنی گرفته شده است. آگاه‌سازی شهروندان از قوانین، مقررات و ضوابط شهری و شهرداری هم از جمله راهبردهایی است كه برای دستیابی به این منظور تعریف شده است.
بکوشید و آیین نیکو نهاد       بگسترد بر هر سوئی مهر و داد (فردوسی)
نباید به رسم بد آیین نهاد    که گویند لعنت بر آن کاین نهاد (فردوسی)

 آذین. شهرآرای:
مطمئناً شهری كه در ایام و مناسبت‌های خاص در آن آذین‌های شهری مختلفی مشاهده شود، جذابیت‌های زیادی برای شهروندان و افرادی كه قصد سفر به آن را دارند ایجاد می‌كند. اگر برگزاری آیین‌های جمعی و بستن آذین‌های متمایز در شهر نهادینه شود هر ساله گردشگران بی‌شماری را به سمت شهر خواهد كشید. نمادینه‌سازی سیما و منظر شهر و افزایش میزان اشتهار شهر در بعد استانی، ملّی و بین المللی نیز هدف كلان دیگری است كه در برنامه راهبردی شهر با توجه به این مفهوم تعریف شده است.
چو آیین‌ها بسته شد در سرای            نه کم بد سرای از بهشت خدای شمسی (یوسف و زلیخا).

اَدَب. آداب. مراسم:
و در آخر، شهری كه در آن ادب و آداب مختلف ترویج و گسترش یافته و رفتار شهروندان براساس آنها شكل گرفته باشد، نمونه و سرآمد خواهد شد. در شهری كه همه شهروندان از آداب سخن گفتن، آداب معاشرت، آداب غذا خوردن، آداب دوستی، و هزاران آداب دیگر آگاه باشند، محبت فراگیر خواهد شد. مدینه فاضله‌ای كه علما می‌گفتند براساس حاكمیت علم ایجاد می‌شود قرن‌هاست رنگ باخته و منسوخ شده، و جای خود را به حاكمیت محبت داده است.
شهر سده لنجان برای این كه به شهری پیشرفته تبدیل شود و برای این كه شهروندانش به مردمانی سرآمد و پیام‌آور فرهنگ و دین بدل شوند باید آیین‌های گوناگون را با معانی فوق در گفتار و رفتار خود چه در بُعد فردی و چه در ابعاد اجتماعی به منصه ظهور برسانند. برگزاری آیین‌های مختلف هم پاسداری از داشته‌های گذشته شهر است، هم روی آوردن به دستاوردهای نوین و همچنین گذاشتن این دستاوردها در قالب‌های نمادین برای ماندگاری در گذر تاریخ و سپردن به آیندگان.
خواهشمند است در شناسایی، تعریف و برگزاری برنامه‌ها و آیین‌های مختلفی كه می‌دانید سده لنجان را در مسیر رشد و پیشرفت كمك خواهد كرد، شورای اسلامی شهر و شهرداری را یاری كنید. همچنین از همراهان ارجمندی كه با نقدهای سازنده خود در نوشته‌های پیشین ما را راهنمایی كردند، سپاسگزاریم. از آنجا كه این نوع تبادل نظر و مشاركت در تدوین برنامه‌های اجرایی در كشور كم‌نظیر و حتی بی‌نظیر است و تدوین برنامه شهر سده با رویكرد مشاركتی در حال انعكاس به دیگر شهرهاست، خواهشمند است با نقدهای سزاوار، خود، شهر خود و این تجربه را پرآوازه كنید.
 
بهروز نصرآزادانی

 

نوع مطلب : شهر و شهرداری، 
برچسب ها : سده لنجان، مدیریت شهری، چشم انداز1404، شهر آیین نهاد، شهر آب و آیینه، برنامه ریزی استراتژیک،
لینک های مرتبط :