تبلیغات
سپهر - شهر خوب = شهروند خوب + مدیریت شهری خوب
 
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
                                                        
درباره وبلاگ

مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.
مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
پیج رنک
هوا شناسی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انتظارات از مدیریت شهری در شهرهای کوچک مثل شهر ما کمتر از توقعات مردم از دولت نیست. چراکه فقدان مراکز و سازمانهای اجرایی در زمینه های مختلف باعث گشته شهروندان برآورده شدن  انتظارات خود را حتی در موارد نامربوط معطوف شهرداری کنند.

وظایف شهرداری در ماده 55قانون شهرداریها به صراحت ذکر شده. اینکه شهرداری گاهاً در مواردی که به نظر میرسد در حیطه اختیاراتش نیست ورود پیدا می کند ناشی از فقدان دستگاه اجرایی مربوط به آن مورد خاص می باشد. از طرفی شهرداری درکنار شورای اسلامی شهر به عنوان بزرگترین نهاد تصمیم گیری و اجرایی در سطح شهر(با توجه به فقدان مدیریت واحد شهری در کشور ما) نقش یک دولت شهر را باید به عهده داشته باشد.

 شهر ،شهروندان و مدیریت شهری(شهرداری و شورای اسلامی شهر) آیینه تمام نما از یکدیگرند و سه عنصر جدایی ناپذیر که  عدم همراهی یکی از این عناصر موجب برهم خوردن معادله مدیریت شهری  می شود. معادله ای که به این صورت بر قرار است :

شهروند خوب + مدیریت شهری خوب = شهر خوب

تک تک عناصر فوق نقشی حیاطی و متقابل در پویای شهر دارند.

شهروند خوب:

شهروندی است که از حداقل حقوق شهروندی آگاهی داشته،

 خود را جدای از شهر نمی داند و نسبت به شهر خود احساس تعلق می کند،

هرچیزی در شهر وجود دارد را متعلق به خود میداند و خود را مسئول مراقبت از آن می داند،

باور دارد هر حرکتی که درست یا نادرست در سطح شهر اتقاق بیافتد به اندازه خود در آن سهیم است و در  رشد یا عقب ماندن شهر سهم دارد،

با توجه به نیاز متقابل شهر و شهروند ،یک شهر وند خوب با شناخت ظرف زمانی مناسب سعی می کند نیازهای طرف مقابل را بر طرف نماید تا بتوان به پیدایش یک شهر خوب امیدوار بود.

شهروند خوب تا چیزی را واقعیت یافت برای تحققش پای پس نمی کشد.شهروند خوب خود را ملزم به آن می داندکه ابتدا واقعیت هایی را به عنوان مولفه های ساختاری حیات فردی و اجتماعی خود انتخاب نماید و آنگاه با تمام تلاش برای تحقق آنها به پا ایستد تا زندگی انسانی وی محقق شود .

شهروند خوب می داندکه ظرفیت هایی والایی دارد که باید شناخته شوند و پرورش یابند.انسان زمانی که از طریق جمع آوری تجارب خویش، استفاده از تجارب دیگران و در نهایت قدرت خلاقه ابداع و کشف می فهمد که می تواند تغییر های مورد نیاز را در خود و جامعه بدهد عملا به این درک می رسد که ماندن و به آنچه که هست و دارد دل بستن از مشخصه های انسانی نیست پس تلاش می کند که خود و دیگران را با افقی به نام آینده و تلاش برای ساختن آن آشنا سازد از این روی در شهر خوب باید امکانات و فرصت های کشف استعداد فراهم آید تا شهروندان آن بتوانند هر روز خود را با تغییری آغاز بنمایند.


شهروند خوب، پایه‌گذار شهر خوب است ، شهر خوب ساختنی است نه یافتنی.


مدیریت شهری خوب:

نیازهای شهر را به خوبی می شناسد، در جهت رضایت آحاد شهروندان گام بر می دارد، برای  رشد و توسعه متوازن شهر اهتمام می ورزد، نیاز های شهر خوب را در چارچوب اهداف کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت ترسیم و کلیه امکانات و ظرفیتهای مجموعه مدیریت شهری ،شهر و شهروندان را برای نیل به این اهداف متمرکز می کند و در نهایت می کوشد تا با ایجاد یک شهر خوب و منتطبق با واقعیتها به زندگی اعضای خود وجهه انسانی بدهد.

 

نوع مطلب : شهر و شهرداری، 
برچسب ها : شهرخوب، شهروند خوب، مدیریت شهری خوب، حکمرانی شهری، دولت شهر، شهرداری، شورای اسلامی شهر،
لینک های مرتبط :