تبلیغات
سپهر - کودکان ذات پدرو مادرند
 
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
                                                        
درباره وبلاگ

مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.
مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
پیج رنک
هوا شناسی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 27 دی 1391 :: نویسنده : حسین ادیبی
مطلب زیر در پاسخ به نظرسنجی مطرح شده در سایت ناظم سرا ارائه گردیده:
با سلام

کودکان ذات پدرو مادرند

به گفته کارشناسان ، رفتار والدین تأثیر مستقیم بر رفتار کودک می گذارد. به عبارتی اولین الگوی کودکان والدین آنها هستند.

بنابر این در این خصوص ابتدا می بایست رفتار والدین و میزان تأثیر پذیری آنها از مشاهده این سریالها مورد بررسی قرار گیرد. برخورد غیر منطقی و غیر طبیعی با این ناهنجاریها باعث بروز حساسیت بیشتر در کودکان می گردد.

در گذشته تکنولوژی و ارتباطات بصورت امروز فراگیر نبود و به لحاظ ساختار سنتی خانواده ها (خانواده گسترده) بسیاری از مسائل که امروزه طبیعی جلوه می کند، عجیب به نظر می رسید. دانستن مسائل جنسی را در کتابهایی که آنهم در همه جا قابل دسترس نبود می بایست جستجو می کردیم.

این محیط بسته نسلی را پرورش داد که با دیدن یک تار موی جنس مخالف از خود بیخود می شد که آثار آن همچنان در کشورمان ملموس است و صد البته تقصیر رسانه های سمعی و بصری در بروز این ناهنجاری ،غیر قابل انکار است.

کودکان از سنین 4 سالگی بصورت غریزی متوجه تفاوتهای جنسیتی خود می شوند.هرچه بیشتر رشد می کنند خود را باجنس مخالف مقایسه و تقریباً در سنین هفت سالگی کاملاً به نوع تفاوتها واقفند. یقیناً تمام پدر و مادرها اطلاع دارند که در سن 6 تا 8 سالگی کودک ذکور خود را رغیب پدر در تصاحب مادر و کودک مؤنث خود را رغیب مادر در تصاحب پدرمی داند! بعضاً رفتارهایی از این کودکان سر میزند که نشان از تمایلات جنسی آنهاست . لذا نوع برخورد با چنین رفتاری بسیار حساس و در رفتار آینده کودک تأثیر گذار می باشد.

کودک متناسب با رشد جسمی و عقلی خود می بایست نسبت به محیط پیرامون آگاهی داشته باشد به طوری که در سنین 12 تا 14 سالگی تقریباً نسبت به تمام مسائل جنسی واقف باشد. در این صورت می توان برای او خطوط قرمز را ترسیم کرد و با توجه به شناخت کودک از مسائل با خیالی آسوده تر او را روانه جامعه کرد.

پس اولین نکته ای که می توان نتیجه گرفت این است که فارغ از ماهواره و سریالهای آن ، روزی می رسد که کودکان ما مسائل مربوط به رفتارهای جنسیتی را فرا خواهند گرفت . ممکن است به خاطر نوع حاکمیتی که در محیط خانواده است نتواند کشفیات خود را بروز دهد اما این دلیلی بر عدم آگاهی او از مسائل نیست!

اما آنچه در این سریالها بسیار آشکار است نوع ارتباط زن و مرد با یکدیگر است که هرگز در کشور ما فضایی برای نمایش و بروز چنین رفتارهایی داده نشده و کودک همیشه با فضایی خشک ، خشن و غیر عاطفی در رسانه مواجه است. به همین خاطر تأثیر این سریالها به خاطر رنگ و لعاب و فضای پر از احساس و عاطفه آنها بر کودک غیر قابل اجتناب است.ولی  آنچه در اینجا می تواند به کمک کودک ما بیاید روابط پدر و مادر در حریم خصوصی خانه و نوع واکنش والدین نسبت به این سریالهاست. نوع پوشش،آرایش ،ایجاد فضایی سرشار از عواطف و احساسات و عشق ورزیدن  پدر و مادر در حدی که ازعرف خارج نشود از یک سو و پرهیز از بزرگ نمایی و واکنش غیر طبیعی به این سریالها از سوی دیگر می تواند در الگو پذیری کودک مؤثر باشد.

بنا بر این نمی توان به صورت مطلق غیر مجاز بودن دیدن چنین سریالهایی را تأیید کرد. چرا که اگر این امکان توسط ماهواره با نظارت والدین فراهم نشد  محیط بیرون و ابزار دیگر بدون نظارت والدین این شرایط را فراهم خواهد کرد که بسیار مخرب تر و خطرناک تر می باشد. باید اجازه بدهیم ابهامات و سئوالاتی که ذهن کودکمان را درگیر می کند بروز و پاسخ صحیح دریافت کند. کودک باید خوب و بد مسائل زندگی را از پدر و مادر بیاموزد . چرا که خوب بد محیط بیرون با محیط خانه بسیار متفاوت است!! والدین می توانند نکات مثبت این سریالها را با رفتار خود برای کودک چنان پر رنگ کنند که نکات منفی به چشم نیاید . عکس این نیز صادق است.

اگر سریالهای ماهواره را یک تهدید برای کودکان بدانیم باید این توانایی را در خود ایجاد کنیم که از این تهدید یک فرصت در جهت رشد و تکامل صحیحح کودکمان بسازیم و فکر مقابله با آن را از سر بیرون کنیم.
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : ماهواره، مزایا و معایب ماهواره، تاثیر ماهواره بر کودکان، تأثیرات فرهنگی ماهواره، سریالهای ماهواره، کودکان و الگو پذیری از ماهواره،
لینک های مرتبط :