تبلیغات
سپهر - مطالب دی 1391
 
درباره وبلاگ


مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.

مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
«جمعیت الاغ ها» که در سال 2005 میلادی در منطقه کردستان عراق تأسیس شد، اخیرا موفق شده مجوز رسمی برای تبدیل شدن به یک حزب برای انجام فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی را دریافت کند.

بە گزارش فارس، این مجوز کە چندی پیش  توسط مقامات مسئول محلی در منطقه کردستان عراق صادر شده بود، هم اکنون  باعث بە تکاپو افتادن مقامات ارشد این حزب برای شرکت در انتخابات پارلمانی منطقە کردستان عراق شدە است.
 
این حزب ابتدا با هدف دفاع از حقوق حیوانات تشکیل شده و الاغ را به عنوان سمبل حیوانات مظلوم انتخاب کرده است. نظریه پردازان این حزب معتقدند جامعه ای که با حیوانات با بیرحمی و خشونت برخورد می کند، حقوق انسان ها را هم به راحتی پایمال می کند.
 
«عمر کلول» دبیر کل حزب  الاغ های کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در منطقە کردستان عراق ، ضمن تائید حضور حزبش در انتخابات آیندە پارلمانی منطقە کردستان، تصریح کرد: در انتخابات آیندە کردستان شرکت می‌کنیم و با شناختی کە از مردم این منطقە داریم ، اطمینان داریم کە خرها در کردستان آنقدر زیاد هستند کە بتوانیم یک یا دو کرسی پارلمانی را تصاحب کنیم.
 
«حزب الاغ‌ها» مانند دیگر احزاب سیاسی، دارای تشکل و ساختار حزبی است و دفتر سیاسی و چندین پایگاە و شاخە در شهرهای مهم کردستان عراق هم دارد؛ در تشکیلات رسمی حزب نیز  نام دفتر سیاسی «اسطبل» است.
 
«عمر کلول» سمت خود در این حزبش را «سلطان خرهای کردستان» معرفی کرد و گفت: من شا خر کردستان هستم ، چندین دورە در انتخابات درون حزبی رای اول را کسب کردام، این نشان دهندە این است کە در این منطقە هیچ کسی بە اندازە من خر نیست.
 
دبیر کل جمعیت خرهای کردستان عراق با انتقاد از کسانی کە خود وی و حزبش را مورد تمسخر قرار می دهند، گفت: درست است کە متاسفانە خر در جوامع بشری نماد حماقت است، اما این ناشی از ظلم انسان هاست، انسان تنها برای کسانی احترام قایل می‌شود کە بە وی ظلم کند.

 
کلول، ادامە صحبت های خود را با یک مثال کامل می‌کند و می‌گوید: شیر حیوان درندەای است و در هیچ مقطع تاریخی بە انسان کمک نکردە و حتی انسان را می‌خورد، اما می‌بینیم کە مردم با افتخار اسم فرزندان خود را «شیر دل» یا «شیر کو» می‌گذارند، اما خر این همە بە انسان‌ها کمک می‌کند و کوچکترین آزاری بە آنها نمی‌رساند اما هیچ کس حاضر نیست اسم فرزند خود را «خر دل» و یا «خر صفت» بنامد. واقعا ریشە این مسائل کجاست؟
 
دبیر کل «حزب الاغ ها» در مورد هدف از تأسیس این حزب گفت: الاغ تنها حیوانی است که به سختی کار می‌کند و خسته نمی‌شود و تمام سختی ها را تحمل می‌کند و در همین حال از بیشتر حقوق خود محروم است. الاغ در طول تاریخ موفق شده که جان بسیاری از سیاستمداران را نجات دهد. این سیاستمداران در حوادث مختلف تاریخ که در معرض خطر قرار داشته اند، از الاغ برای فرار کردن استفاده می کردند.
 
کلول در ادامە این گفت‌وگو، نصب پیکر خر در ٢ میدان اصلی شهرهای کردستان عراق را موفقیتی بزرگ برای حزب خود دانست و گفت: کم کم مردم نسبت بە وفایی کە خر بە آنها دارد، عادت می‌کنند.
 
چندی پیش حزب «الاغ» مجسمه‌ای از جنس برنز را در خیابان «نالی» در شهر سلیمانیه پرده برداری کرد. مراسم پرده برداری از این مجسمه با حضور شماری از هنرمندان و اندیشمندان منطقه کردستان عراق انجام شد.دبیرکل حزب الاغ‌های کردستان عراق، نصب نماد این حزب در میدان اصلی شهر سلیمانیە را پیروزی بزرگی برای حزب خود خواند.دبیرکل حزب الاغ های کردستان عراق، در حال تمرین و تکرار حرکات الاغ!
نماد دیگری از حزب خرهای کردستان در شهر سلیمانیە

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : کردستان عراق، حزب الاغ ها، جمعیت خرهای کردستان عراق، سمبل حیوانات مظلوم،
لینک های مرتبط : سایت تابناک،


چهارشنبه 27 دی 1391 :: نویسنده : حسین ادیبی
مطلب زیر در پاسخ به نظرسنجی مطرح شده در سایت ناظم سرا ارائه گردیده:
با سلام

کودکان ذات پدرو مادرند

به گفته کارشناسان ، رفتار والدین تأثیر مستقیم بر رفتار کودک می گذارد. به عبارتی اولین الگوی کودکان والدین آنها هستند.

بنابر این در این خصوص ابتدا می بایست رفتار والدین و میزان تأثیر پذیری آنها از مشاهده این سریالها مورد بررسی قرار گیرد. برخورد غیر منطقی و غیر طبیعی با این ناهنجاریها باعث بروز حساسیت بیشتر در کودکان می گردد.

در گذشته تکنولوژی و ارتباطات بصورت امروز فراگیر نبود و به لحاظ ساختار سنتی خانواده ها (خانواده گسترده) بسیاری از مسائل که امروزه طبیعی جلوه می کند، عجیب به نظر می رسید. دانستن مسائل جنسی را در کتابهایی که آنهم در همه جا قابل دسترس نبود می بایست جستجو می کردیم.

این محیط بسته نسلی را پرورش داد که با دیدن یک تار موی جنس مخالف از خود بیخود می شد که آثار آن همچنان در کشورمان ملموس است و صد البته تقصیر رسانه های سمعی و بصری در بروز این ناهنجاری ،غیر قابل انکار است.

کودکان از سنین 4 سالگی بصورت غریزی متوجه تفاوتهای جنسیتی خود می شوند.هرچه بیشتر رشد می کنند خود را باجنس مخالف مقایسه و تقریباً در سنین هفت سالگی کاملاً به نوع تفاوتها واقفند. یقیناً تمام پدر و مادرها اطلاع دارند که در سن 6 تا 8 سالگی کودک ذکور خود را رغیب پدر در تصاحب مادر و کودک مؤنث خود را رغیب مادر در تصاحب پدرمی داند! بعضاً رفتارهایی از این کودکان سر میزند که نشان از تمایلات جنسی آنهاست . لذا نوع برخورد با چنین رفتاری بسیار حساس و در رفتار آینده کودک تأثیر گذار می باشد.

کودک متناسب با رشد جسمی و عقلی خود می بایست نسبت به محیط پیرامون آگاهی داشته باشد به طوری که در سنین 12 تا 14 سالگی تقریباً نسبت به تمام مسائل جنسی واقف باشد. در این صورت می توان برای او خطوط قرمز را ترسیم کرد و با توجه به شناخت کودک از مسائل با خیالی آسوده تر او را روانه جامعه کرد.

پس اولین نکته ای که می توان نتیجه گرفت این است که فارغ از ماهواره و سریالهای آن ، روزی می رسد که کودکان ما مسائل مربوط به رفتارهای جنسیتی را فرا خواهند گرفت . ممکن است به خاطر نوع حاکمیتی که در محیط خانواده است نتواند کشفیات خود را بروز دهد اما این دلیلی بر عدم آگاهی او از مسائل نیست!

اما آنچه در این سریالها بسیار آشکار است نوع ارتباط زن و مرد با یکدیگر است که هرگز در کشور ما فضایی برای نمایش و بروز چنین رفتارهایی داده نشده و کودک همیشه با فضایی خشک ، خشن و غیر عاطفی در رسانه مواجه است. به همین خاطر تأثیر این سریالها به خاطر رنگ و لعاب و فضای پر از احساس و عاطفه آنها بر کودک غیر قابل اجتناب است.ولی  آنچه در اینجا می تواند به کمک کودک ما بیاید روابط پدر و مادر در حریم خصوصی خانه و نوع واکنش والدین نسبت به این سریالهاست. نوع پوشش،آرایش ،ایجاد فضایی سرشار از عواطف و احساسات و عشق ورزیدن  پدر و مادر در حدی که ازعرف خارج نشود از یک سو و پرهیز از بزرگ نمایی و واکنش غیر طبیعی به این سریالها از سوی دیگر می تواند در الگو پذیری کودک مؤثر باشد.

بنا بر این نمی توان به صورت مطلق غیر مجاز بودن دیدن چنین سریالهایی را تأیید کرد. چرا که اگر این امکان توسط ماهواره با نظارت والدین فراهم نشد  محیط بیرون و ابزار دیگر بدون نظارت والدین این شرایط را فراهم خواهد کرد که بسیار مخرب تر و خطرناک تر می باشد. باید اجازه بدهیم ابهامات و سئوالاتی که ذهن کودکمان را درگیر می کند بروز و پاسخ صحیح دریافت کند. کودک باید خوب و بد مسائل زندگی را از پدر و مادر بیاموزد . چرا که خوب بد محیط بیرون با محیط خانه بسیار متفاوت است!! والدین می توانند نکات مثبت این سریالها را با رفتار خود برای کودک چنان پر رنگ کنند که نکات منفی به چشم نیاید . عکس این نیز صادق است.

اگر سریالهای ماهواره را یک تهدید برای کودکان بدانیم باید این توانایی را در خود ایجاد کنیم که از این تهدید یک فرصت در جهت رشد و تکامل صحیحح کودکمان بسازیم و فکر مقابله با آن را از سر بیرون کنیم.
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : ماهواره، مزایا و معایب ماهواره، تاثیر ماهواره بر کودکان، تأثیرات فرهنگی ماهواره، سریالهای ماهواره، کودکان و الگو پذیری از ماهواره،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 24 دی 1391 :: نویسنده : حسین ادیبی
من اصلاً اهل فوتبال نیستم . ولی چند سالی هست که بازی های لیگ را نه خیلی حرفه ای بلکه در حد اعتقاداتم پیگیری می کنم.
سالهای سال شاهد بودیم که درجام آزادگان و همین لیگ برتر استقلال و پرسپولیس حرف اول فوتبال ما بودند و طرفداران هم به همین دو تیم منتهی می شدند.
اما چند سالیاست که فوتبال از انحصار این دو تیم تهرانی بیرون آمده و استان پر افتخار اصفهان طلایه دار فوتبال ایران شده.
آنچه بیش از پیش مرا برای پیگیری فوتبال لیگ انگیزه می دهد عزم مدیران اصفهانی تیم فولاد مبارکه سپاهان بوده که علی رغم تمام فشارهای وارده تیمی را ساخته و پرداخته اند که تغییر مربیان یا بازیکنان تأثیر چندانی بر تیم نگذاشته و این تیم با تکیه بر مهارتها ، تکنیکها و اندیشه های نابی که هدایت این باشگاه را بر عهده دارند همچنان اسب مراد خویش را پیش برده و سه دوره متوالی قهرمانی لیگ را از آن خود کرده. این حکایت از برنامه ریزی بلند مدتی دارد که چشم انداز این باشگاه را تبیین می نماید.
در این دوره هم که تا کنون بازی های قابل قبولی از خود ارائه داده و نشان داده این تیم یکی از مدعیان بی چون و چرای فوتبال ایران شده و تصادفی بودن جام های گذشته را از ذهن فوتبال دوستان پاک کرده.
دربی امروز اصفهان زیباترین بازی لیگ این فصل تا به حال بود که هر مخاطبی را به وجد می آورد. دو تیم اصفهانی سپاهان و ذوب آهن( خوشبختانه ذوب آهن نیز طی دو سه بازی اخیر نیم فصل دوم عملکرد خوبی داشته) آنچنان بازی از خود ارائه دادند که جایی برای حرف نگذاشت. حرفهایی از آن دست که پشت تیم های استقلال و پرسپولیس هست. البته این نوشته ها به منزله توهین به دو تیم پر طرفدار تهرانی نیست. بلکه واقعیتی هست که نباید چشم ها را بر آن بست.
زمانی که تیمهای تهرانی از بودجه های میلیاردی بهره مند هستند تیمهای شهرستانی با تکیه بر دانش فنی و حرفه ای فوتبال توانسته اند طی سالهای اخیر اثبات کنند که فوتبال مدیر می خواهد نه سیاست مدار!!!

----------------------------
پیام بازرگانی:
در حین پخش بازی فوتبال از شبکه اصفهان زیر نویسی پخش شد که ... خودتان قضاوت کنید!!!
پنج شب شور و عزا در مسجد.... اصفهان با سخنرانی ...
فکر می کنم دیروز آخرین روز ماه صفر بود و امروز روز اول ماه ربیع الاول(بهار عربی) و ماه شادی شیعیان و محبان اهل بیت است!!
دست اندر کاران این برنامه طی دو ماه گذشته کجا بوده اند و چکار می کردند خدا می داند!!! شاید هم این یک سوتی از تلویزیون بود!!!

نوع مطلب : عمومی، ورزشی، 
برچسب ها : ورزش، فوتبال، سپاهان، ذوب آهن، دربی اصفهان، سوتی،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 24 دی 1391 :: نویسنده : حسین ادیبی
هموطنان عزیز بجای اینکه وقت گرانبهای خود را صرف دیدن شبکه های مبتذل و ضد... و ضد... و ضد... وضد... وضد... و ضد همه چی بکنین صدا و سیمای ما سعی کرده اوقات فراغت ما را با برنامه های متنوعی از طنز و سرگرمی های جدید پر کنه!
اگه شما برنامه های خبری را پیگیری نمی کنید ، اگه تبلیغات را نمی بینید! بهتره نوشته های زیر را بخونید تا متوجه شوید:
دیدید یه وقتایی یه چیزایی را می بینید یا می شنوید که میخواید فریاد بزنید ولی چون فایده ای نداره تو خودتون میریزید! اما وقتی یه جای دیگه یه شخص دیگه همون مورد را مطرح می کنه و از اون انتقادهم میکنه  مثل اینه که موتور جوش آورده مغزتان را با آب ،خنک کرده باشند!! موارد زیر از همین دست اتفاقاته :
چند وقت پیش تو تبلیغات صدا وسیما از موبایل glx  اینطور تبلیغ کردند:
Glx گوشی موبایلی که آسان در جیب می رود و آسان از جیب بیرون می آید. من که شخصاً شاهد این تبلیغ بودم آنقدر خندیدم که شاید هیچ برنامه طنزی به این اندازه نمیتوانست در من شعف و شادی ایجاد کنه!شعفی همراه با عصبانیتی نهفته!
به فاصله چند روز جوکهایی در خصوص این تبلیغ ساخته شد که ببخشید مگه بقیه موبایلها را با سیم بوکسل تو جیب میبرن و بیرون می آورند!
تا بالاخره شب جمعه یکی جرأت کرد و حرف دل ما را در صرفا جهت اطلاع خبر 20:30 زد و از این تبلیغ انتقاد جانانه کرد.اون هم کسی نبود جز ...
شب های آخر سال 2012 میلادی بود که گزارشگر صدا و سیما در لندن گزارشی را داد که بنده که شاهد آن بودم ناراحت شدم و مثل همیشه تو خودم ریختم . گزارش از این قرار بود که تخفیفهای شب عید را به پای بحران اقتصادی اروپا گذاشت و استفاده از عروسک بابا نوئل را دست آویزی برای سوء استفاده تبلیغاتی !!!
تو همین خبر 20:30 پنج شنبه شب مجدداً آقای صرفاً جهت اطلاعی این گزارش را نقد کرد و مرا خنک کرد. یعنی حرف دل مرا زدو گفت بابا بی خیال این تخفیف شب عیده که همه جا و همه سال مرسوم بوده و باز گفت ببخشید میشه بگید بابا نوئل چرا ابزار دست سیاستمداران شده و از کجا به این نتیجه رسیدید. منم یه  نفسی کشیدم و گفتم آخی راحت شدما.
حالا متوجه شدید! شما هم اگه مثل من همه این خبر ها را زنده گوش کرده بودید الآن متوجه می شدید من چی میگم و چه حسی دارم.
نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : صدا و سیما، موبایل، جوک، تبلیغات صدا و سیما، بابانوئل، کریسمس،
لینک های مرتبط :


صبح روز 24/10/91 تلویزیون- شبکه یک سیما
مجری های تلویزیون ابتدا نظر مخاطب را به دکوراسیونی که با وسایل دست دوم و مستعمل تزئین کرده اند جلب می کنند:
.(البته مطالب عنوان شده در زیر عین گفته های مجری تلویزیون نیست. این چکیده ای از صحبتهای آنهاست):
لطفا یه نگاه به این دکوراسیون بیاندازید: این رادیو! تلویزیون و ... همگی از یک سمساری خریداری شده ! سمساری را توذهنتون داشته باشین تا برگردیم.
... درسته عزیزان ، همه ما داخل انباری خونه ها مون وسایلی داریم که آنها را نگهداری می کنیم. نه استفاده می کنیم نه از آنها دل می کنیم. یه نوع دلبستگی به آنها داریم . در حالی که می تونیم این وسایل را که همیشه حتی در اسباب کشی منازل برای ما دردسر آفرین هستند را به یک سمساری بدهیم و از دست آنها راحت شویم. راستی سمساری و انباری ذهن شما چقدر پراست از افکار به درد نخور و تاریخ گذشته! آیا بهتر نیست از چیزهایی که در گذشته برای ما رخ داده دل بکنیم  و انباری ذهنمون را از گذشته ها پاک کنیم و با ذهنی صاف به استقبال آینده برویم.
...به این دکوراسیون نگاه کنید، ما با استفاده از وسایلی که مازاد نیاز دیگران بوده اند چه دکوراسیون جالبی درست کرده ایم. ما باید برای زمانهایی که اوضاع اقتصادی مناسبی نداریم هزینه ها را مدیریت کنیم. سمساری ها معمولا وسایل مازاد نیاز دیگران را خرید و به کسانی که نیاز دارند می فروشند. حالا اگه ما نمی تونیم از وسایل نو استفاده کنیم چه اشکالی داره که از سمساری خرید کنیم. مثلاً این تلویزیون !مکه چی نشون میده! با یک تلویزیون دست دوم هم میشه گذروند!!!!!!!! (من در حال شاخ درآوردن!)
تناقض گویی تا کجا! مخاطب را ...اغ فرض کردن تا چه حد!
چطور ذهنمان باید از افکار گذشته پاک بشه و چیز های نو جای اون ها را بگیره و موقع زندگی و رفاهیات زندگی که شد کالاهای مستعمل و به درد نخور دیگران میشه مدیریت هزینه !!!
اصلاً  ارتباط گوزن با شقیقه را میشه توضیح بدید!!!
آنقدر تناقض در رفتار و گفتار و حرکات زیاد هست که نمیدونم چه طور عنوان کنم. فقط میتونم بگم خدایا کسانی که به شعور و فهم و درک این مردم توهین می کنند را به تو و فقط تو واگذار میکنیم.!!!
حالا صبح اول وقت این اعصاب ما ، سر کار هم  باید با کلی ارباب رجوع سرو کله بزنیم . خدا وکیلی میشه!!!

نوع مطلب : اجتماعی، عمومی، 
برچسب ها : تلویزیون، صبح بخیر ایران، سمساری، رفاهیات زندگی، شعور اجتماعی مردم،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 24 دی 1391 :: نویسنده : حسین ادیبی
صبح روز شنبه مورخ 91/10/23

بعد از نماز صبح دراز کشیدم تا از فرصت تعطیلی استفاده کرده و استراحت کنم. خیلی سریع گذشت، ناگهان احساس کردم زمین به خود لرزید. ازخواب پریدم. چشمم به لامپی که از سقف آویزان بود افتاد . دقت کردم . آنهم درحال تکان خوردن بود. یقین پیدا کردم که اتفاقی در حال رخ دادن است.ساعت از هفت صبح دو سه دقیقه گذشته بود.  سریع همسر و فرزندم را از خواب بیدار کردم . سعی کردم  آنها را در حالی که هنوز هوشیار نشده بودند و از حرکات من متعجب! از اتفاقی که افتاده آگاه سازم. ولی لرزش چند ثانیه بیش نبود و همه چیز تمام شده بود. آنها نیز بدون توجه به نگرانی من به رختخواب بازگشتند. بعد از اینکه بیدار شدند من اتفاقی که افتاده بود را برای آنها تشریح کردم. ولی به باورشان کابوس یا توهمی بیش نیامد.من هم سکوت کردم ، گفتم شاید. انشاءالله که توهم باشد!خندیدم وگفتم بعید نیست! آخه کی دیده ساعت 7 صبح زلزله بیاد! زلزله می گذاره وقتی همه در خواب عمیق اند بیاد که فرصتی برای فهمیدن نداشته باشند.!!!
روز بالا آمد و بنده به دلیل برنامه هایی که داشتم موفق به پیگیری خبرها نشدم.

صبح روز 91/10/24

امروز صبح ،وقتی به محل کار می رفتم از طریق دوستان متوجه شدم زلزله ای با قدرت5/2 ریشتر مناطقی از چهار محال و بختیاری را لرزانده . بلداجی،بروجن و...
ساعت آن را از سایت های خبری پیدا کردم و دیدم دقیقاً با ساعت واقعه ی که دیروز صبح برای من رخ داده مطابقت دارد. مطمئن شدم اتفاق دیروز نه کابوس، بلکه یک واقعیت بود که من برای اولین بار در عمرم تجربه کردم.عجیب تر اینکه این زلزله از نوع با ادب آن بود و سحر گاه ،وقتی مردم در خواب عمیق اند ، به خانه های مردم سرکشی نکرد!!!
هرچند برای من خفیف بود و درحد بر هم زدن خواب شیرین صبحگاه یک روز تعطیل ، ولی برای همسایگان من تجربه ای تلخ و شاید گران بود! خوشبختانه تاکنون تلفات جانی گزارش نشده.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها : زلزله، بروجن، بلداجی، چهار محال و بختیاری،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 19 دی 1391 :: نویسنده : حسین ادیبی
با سلام
انتشار مطلب اخیر بنده در سایت ناظم سرا با اظهاراتی روبرو شد که در ذهن خوانندگان ایجاد شبه می کرد لذا پاسخ اظهارات مزبور بشرح ذیر ارائه می گردد :
برنامه های مدیریت شهری می بایست در بر گیرنده همه ی نیاز های شهر به عنوان یک موجود زنده و پویا باشد که نیازهای فرهنگی ،اجتماعی ،اقتصادی،زیست محیطی و ...همگی از مؤلفه های یک شهر با خصوصیات فوق می باشند.
نگاه تک بعدی به فعالیتهای شهرداری نه تنها مشکلی از شهر حل نمی کند بلکه زمینه ساز مشکلات بسیار زیاد درآینده خواهد شد.بنابر این تلاش برای هدایت مجموعه مدیریت شهری به سمت دیدگاههای تک بعدی و سنتی نه دلسوزی که یک خیانت بزرگ به شهر و شهروندان است. اگر خواهان چنین دیدگاهی باشیم نباید انتظار داشته باشیم  پس از گذشت 50 سال از تاسیس شهرداری، فاصله چندانی با نقطه اولی که شهرداری تأسیس شده داشته باشیم !
موضوعی که ذهن بنده را درگیر کرده این است که چرا هرگاه سخن از مدیریت شهری ، شهرداری و شورا به میان می آید عده ای خاص! که شناختن آنها از لحن گفتارشان کار چندان دشواری نیست، با مشتهای از قبل آماده ،بدون هیچ توجیه عقلانی -چشم بسته- به جنگ با اندیشه و گفتار برخاسته و تحمل شنیدن چند کلام حرف حساب را ندارند. گویی آفریده شده اند که فقط ناسزا بگویند بدون وجود هیچ دلیلی! نمی خواهم بگویم شاید این عده منافعی داشته اند که به خطر افتاده !خیر. بلکه این عده تنها با اشخاص !مشکل دارند.
لذا به این عده بسیار قلیل می گویم: مدیریت شهری نباید شهر را وجه المصالحه منافع اشخاص بکند. منافع شهر که توسط مجموعه مدیریت شهری و نه نظر یک شخص تدوین می گردد علاوه بر داشتن مؤلفه های یک شهر پویا باید در بر گیرنده منافع اکثریت شهروندان نیز باشد لیکن ممکن است عده ای را هم ناراضی کند.ولی این نارضایتی حداقلی مانع از عدم اجرای برنامه های شهری نمی گردد. مثلا آزاد سازی یک خیابان ممکن است عده ای را ناراضی کند در حالی که هدف کلی که همان  بهبود حمل و نقل و عبور و مرور شهری و  نهایتاً رضایت اکثریت است بر منافع آن اقلیت ارجحیت دارد.
مشکلات در همه شهرها از جمله شهر ما وجود دارد و هیچ کس  چنین ادعایی نکرده و نمی کند که تمام مشکلات را رفع خواهد کرد. اما اولویت بندی مشکلات و تلاش در جهت رفع آنها اقدامی است که هر یک از ما می بایست سر لوحه فعالیتهایمان قراردهیم. زمانی شهر ما از فقدان آب تصفیه رنج می برد که با تلاش مدیران و پیگیریهایی که انجام شد این مشکل رفع شد. هرچند عده ای از همان ابتدا قصد خدشه دار کردن این اقدام مهم را داشتند! مشکل فاضلاب مشکل دیگر و دارای اولیت شهر بود که چیزی که بنده به وضوح شاهد آن هستم نزدیک 60 الی 70 درصد آن اجرا شده و درقیاس با شهر های همجوار ما جلوتر هستیم. تلاش در جهت انتقال کارگاههای مزاحم شهری که خود بنده قسمت قابل توجهی از آن را در زمان حضورم در شهرداری سده لنجان پیگیر بودم و سایر اقدامات زیر بنایی و روبنایی نیز قابل قبول و دفاع می باشد.
 نمی توانیم انتظار ایجاد شبکه فاضلاب داشته باشیم و آسفالت معابر هیچ آسیبی نبیند. به هر حال نه شهر ما بلکه همه شهر های کشور به واسطه اینکه از بافت سنتی بر خوردارند فاقد زیرساختهای شهری بوده اند و ناگزیر برای احداث چنین زیر ساختهایی شهر متحمل خسارتهایی خواهد شد که به مرور رفع می شوند. حال چرا ما تیشه به ریشه ی اقدامات خوب خود می زنیم جای سوال است؟چرا مادام  عده ای از داخل و بیرون مجموعه قصد بر هم زدن اوضاع و ایجاد تشویش در اذهان عمومی را دارند جای بسی تامل و البته تاسف است! ای کاش بجای این همه نیرویی که صرف این اقدامات بیهوده و نوشتن اظهارات بی اساس می کردند صرف تفکر در بهبود شرایط و کمک به حل مشکلات می کردند. بی جهت نیست که هرچه تلاش می کنیم به جایی نمیرسیم.
و اما:
در پاسخ به آقایان دری، یه سده ای و ادیب: 
ابتدا یاد آور می شوم شهر ما طی سال های اخیر تجربه برگزاری دو رویداد بزرگ در سطح کشور را در کارنامه دارد. یکی تجربه همایش فیزیک و دیگری مسابقات کشوری در رشته جوجیتسو! که در برگزاری این دو رویداد عملکرد قابل قبولی از خود ارائه داد.
همچنین برگزاری جشنواره در سده لنجان دلیلی بر بی اهمیت بودن آن نیست . این فرصتی است که با رایزنی های بسیار و تلاش مجموعه مدیریت شهری برای شهر به وجود آمده.
 نمی دانم شما تاچه اندازه با جشنواره فیلم کودک آشنا هستید . جشنواره ای که خاستگاه آن شهر اصفهان بود . سپس شهر اصفهان برای 5 سال متوالی این جشنواره را از دست داد و این جشنواره به همدان رفت. همدانی که برای اولین بار میزبان چنین همایش بین المللی بود برای 5سال با قراردادی که به با بنیاد سینمایی فارابی بست سعی در حفظ آن برای همیشه داشت و هدفش را هم معرفی همدان به جهانیان عنوان کرد و هزینه هایی را انجام داد که به کام برخی شهروندان همدانی خوش نیامد. چرا که آنها اعتبار شهر همدان را فراتر از آن می دیدند.(همدانی که سه هزار سال قدمت دارد و منابع طبیعی و معنوی منحصر به فردی دارد.) که با برگزاری جشنواره خود را به جهانیان بشناساند!(یک تفکر نادرست). لیکن اصفهان که موقعیتی بسیار بزرگ و در سطح بین المللی را از دست داده بود با تلاشها و پیگیریهای بسیار موفق شد بلا فاصله پس از پایان قرارداد همدان این جشنواره را حتی الامکان برای 5 سال آینده در اصفهان  نگه دارد و تلاش بر این است که این جشنواره در خاستگاه خود بماند. به نظر شما تلاش مسئولان اصفهان و همدان برای تصاحب این جشواره و ضبط آن به نفع خود چه اهمیتی می تواند داشته باشد جز اینکه یک اعتبار است برای استان.
ولی ما که چیز سرآمدی نداشته و نداریم تا مانند اظهارت برخی شهروندان همدانی  بخواهیم آن را برای معرفی شهر کافی بدانیم و از چنین فرصتهایی غافل شویم(هرچند چنین اظهاراتی حتی برای شهری به بزرگی همدان ناصحیح است و جشنواره جایگاه و اهمیت خود را در اعتبار شهر دارد). هرچه ما داریم بهترش را در شهرهای دیگر می توان یافت !!  لذا باید از ابزار های دیگر غیر از موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی و ... بهره گیری کنیم.
از حیث جا و مکان هم  که نگرانی خود را ابراز داشته اید بد نیست در اینترنت جستجویی کنید و خبر شماره 13910714000013 خبر گزاری فارس را بخوانید :
«14سینمای اصفهان به استقبال جشنواره فیلم کودک و نوجوان می‎رود
خبرگزاری فارس: علاوه بر 10 سینمای اصفهان، چهار سینما در شهرهای کاشان، خمینی شهر، شاهین شهر و شهرضا به اکران فیلم‎های جشنواره فیلم کودک و نوجوان می‎پردازند.»
لطفاً به مسافت شهر های مذکور تا شهر اصفهان ، مرکز برگزاری جشنواره دقت کنید!!
 آیا این نشان از ضعف مدیریت یا امکانات شهری به بزرگی و اعتبار اصفهان است؟ خیر. این فرصتی است که 4 شهر مذکور از برگزرای این جشنواره توانستند برای خود به وجود بیاورند و قسمتی از جشنواره ای با این اهمیت را در شهر خود برگزار کنند . این دلیلی بر ضعف اصفهان نبود بلکه اصفهان با مدیریت مثال زدنی خود نشان داد که به هر قیمتی حاضر است این جشنواره را در خود حفظ نماید. آیا ما نمی توانیم از امکانات شهر های همجوار و استان بهره مند شویم و نام برگزاری این جشنواره را برای خود حفظ کنیم؟ چرا که نه.آیا شما برگزاری این جشنوراه را یک فرصت استثنایی نمی دانید؟
اما در پاسخ آقایان یا بهتر بگویم آقایی با نام های جعلی ابراهیم ادیبی ،ناظم الرعایا، ادیب و حسین ادیبی!
از نظرات این اسامی مشخص است که توسط یک نفر که ناشناس هم نیست منتشر شده اند! چرا که تمام این نظرات به فاصله کمتر از یک ساعت و پشت سر هم نوشته شده! دقت کنید(8:04 و 8:15 دقیقه – 8:54 و 9:01 دقیقه)!!
بگذریم، با همه این اوصاف جواب شما را خواهم داد:
آقای ابراهیم ادیبی! موقیعت شهرما از هیچ یک از شهر های همجوار استراتژیک تر نیست. نه مردم سده بی همت بوده اند و نه اقوام لر و بختیاری بی خانمان ! آنها نه در یک بازه زمانی کوتاه که در پی سالهای سال و به مرور زمان این شهر را به عنوان سکونت گاه موقت یا دائم خود برگزیدند و ما نیز با افتخار این مهاجرت را ارج می نهیم.
شما چگونه تعاملی که بین شهروندان بومی و مهاجر به وجود آمده و نتایج اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی این تعامل را انکار میکنید؟! شاید سده ای نیستید ! و تنها بر اساس یک سری اطلاعات غیر موجه که به شما داده اند مرتکب چنین نظر نادرستی شده اید. به هر حال آقای رستم بختیاروند جواب کامل و جامعی را به شما داده اند و من به نوبه خودم از این عزیزان بخاطر چنین نظری پوزش میطلبم .
آقایی که با نام جعلی ناظم الرعایا اظهار نظر فرموده اید! چگونه شما به نتیجه رسیدید که شهرداری ورنامخواست صرفاً با حضور در نمایشگاه توانست به سرعت زمینه جذب سرمایه گذار را فراهم آورد؟! در حالی که در شهرستان لنجان هیچ شهرداری تا کنون نتوانسته است یک پروژه شهری را با مشارکت بخش خصوصی اجرا نماید. شاید نظرتان پارک بازی است! نه برادر، اینها ربطی به جذب سرمایه گذار ندارد. چرا که اجرای پروژه های شهری آنهم از طریق مشارکت با بخش خصوصی تابع فرآیندهای خاص و نسبتاً طولانی است که به شما که در وزارت کشور! فعالیت دارید توصیه می کنم قبل از درج چنین اظهارات ناپخته ای شیوه نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداریها که سازمان شهرداریهای کشور منتشر نموده را مطالعه بفرمایید. البته بنده منکر نیستم که در فرصتهای سرمایه گذاری که همان سازمان شهرداریها منتشر نموده شهرداری ورنامخواست تعدادی از فرصتهای خود را معرفی کرده ولی تاکنون هیچ پروژه شهری با مشارکت بخش خصوصی در این شهر اجرا نشده!
این را هم بد نیست بدانید که قبل از تشکیل هیات عالی سرمایه گذاری موضوع ماده 5 شیوه نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداریها و اخذ مجوزهای لازم به هیچ عنوان نمی توان به انعقاد قراردادهای مشارکتی مبادرت کرد. به هر صورت اگر شما اطلاع کاملتری دارید نشانی آن را به ما بدهید تا ما نیز بدانیم.
در توضیح اینکه آیا جشنواره ربطی به جذب سرمایه گذار دارد یا خیر شما را به مطالب فوق که در خصوص جشنواره فیلم کودک و نوجوان نوشتم ارجاع می دهم.ضمناً کمی تحقیق می تواند به شما کمک کند!
اما آقای حسین ادیبی (خودم!): درسته، من در شهرداری سده لنجان نیستم اما تو خود بهتر از هر کس می دانی که بنده از پرسنل رسمی آن شهرداری هستم و اکنون به عنوان مأمور در شهر باغبادران مشغول فعالیت هستم.  بنابر این هرگاه مدیریت هر دو شهرداری صلاح دانستند بنده می بایست به محل کار خود (شهرداری سده لنجان) باز گردم . همچنین فعالیت بنده در شهرداری باغبادران دلیلی بر بی تفاوتی بنده نسبت به شهر محل زندگی ام نیست. بنده متعلق به این آب و خاکم و ریشه در این آب و خاک دارم و به عنوان عضوی زنده از این جامعه حق دارم نسبت به موضوعاتی که در شهرم اتفاق می افتد واکنش نشان دهم و نظر خود را بیان کنم. شما از چه چیزی نگران هستید ، بنده متحیرم! آیا برگشتن من به شهرداری سده ،جایی که متعلق به آن هستم ،این همه جار و جنجال  دارد؟!
در پایان عرض می کنم ایجاد تردید،نگرانی و بدبینی در شهروندان نتیجه ای جز بلند تر کردن دیوار بی اعتمادی بین مدیران شهری و شهروندان ندارد. سالها تلاش ،هزینه و زمان می خواهد تا این بی اعتمادی جای خود را به اعتماد و همدلی بدهد. اگر واقعاً نگران هزینه ها و منافع شهرتان هستید، دست از این رفتارهای نابخردانه و غیر اخلاقی برداشته و هر آنچه دارید در طبق اخلاص گذاشته و صرفاً با این دیدگاه که تلاش می کنید برای رضای خدا درجهت توسعه و پیشرفت شهر، به میدان عمل آمده و کاری به اشخاص نداشته باشید. اهداف را مد نظر داشته باشید.
بیایید بجای سفسطه و مغلطه، فکرمان را در راه صحیح و درست بکار ببندیم تا شاید کمکی باشیم برای حل مشکلات نه اینکه خود مشکلی باشیم مضاعف .

نوع مطلب : شهر و شهرداری، 
برچسب ها : شهرداری، شورای شهر، مدیریت شهری، جشنواره فیلم کوتاه، سده لنجان، فرصت های سرمایه گذاری،
لینک های مرتبط :


این روزها صحبتها و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر سده لنجان حکایت از آن دارد که شهرداری سده لنجان در نظر دارد جشنواره فیلمهای کوتاه را در سطح ملی در شهر سده لنجان برگزار نماید. لذا بررسی این موضوع می تواند در جایگاه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.
تجربه برگزاری همایش الفت با شهر همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تأسیس شهرداری علی رغم انتقاداتی که برخی به آن وارد کردند، این اعتماد را در مجموعه شهرداری ایجاد کرد که می توانند با تکیه بر خرد جمعی و استفاده از ظرفیت ها و  توان نیروهای موجود در سطح شهر و شهرداری ، دست به اقدامات بزرگ و فرا منطقه ای بزنند. اقدامی بزرگ که تا آن زمان در شهر ما سابقه نداشت.
دیدگاه  مدیریت شهری در برگزاری چنین همایش ها و جشنواره هایی  دو منشاء دارد :

1-  اهداف بلند مدت شهرداری

2-  ظرفیت بالا و فرهنگ غنی شهروندان


اهداف بلند مدت شهرداری

اگر مدیریت شهری بخواهد به موفقیت های بزرگ نائل آید می بایست  نگرش فرا محلی و منطقه ای داشته باشد. به عبارتی لازمه توسعه و پیشرف، مدیریتی است که دارای برنامه و اهداف بلند مدت باشد. بازخورد چنین نگرشهایی اگر مثبت نباشد منفی هم نخواهد بود.از حیث هزینه ای که بعضاً نگرانی خود را اظهار می دارند باید توجه داشت که برای کسب منافع آتی می بایست از هم اکنون هزینه کرد.سده لنجان برای توسعه نیاز به جذب سرمایه های بخش خصوصی دارد .مشارکت بخش خصوصی جهت سرمایه کذاری در شهر ممکن نیست مگر با معرفی شهر و ظرفیتهای آن در سطح ملی و بین المللی! بنابر این هر اقدامی که منجر به کوتاه تر شدن  دیوار بی اعتمادی بین مدیریت شهری ، شهروندان و سرمایه گذاران گردد مثبت است حتی اگر منافع آنی نداشته باشد!
 پس از پایان المپیک 2012 لندن مصاحبه ای با دست اندرکاران المپیک شد که چرا محل برگزاری المپیک را در جایی پایه ریزی  کردید که خارج از محدوه شهری و محله های تقریبا دور افتاده لندن می باشد. برای صرف چنین هزینه گزافی در محلی که پس از پایان المپیک کمترین رفت و آمد را دارد چه توجیهی دارید. جواب مسئول بریتانیایی این بود که در طراحی ، احداث وانتخاب موقعیت مکانی هدف کوتاه مدت برگزاری المپیک بود . لذا برنامه ریزی ما  صد سال آینده را هدف قرارداده و یقیناً طی سالهای آینده اینجا به یکی از مهمترین مراکز در بریتانیا تبدیل خواهد شد! بنابر این صحیح نیست هر اقدامی که بازده سریع دارد انجام شود و از اقداماتی که بازده بلند مدت دارند چشم پوشی کرد.

ظرفیت بالا و فرهنگ غنی شهروندان

در سطح منطقه لنجان هیچ شهری به اندازه شهر سده لنجان ظرفیت پذیرش مهاجر و تعامل با آنها را نداشته و امروز پس از سالها به جرأت می توان گفت که توسعه و پیشرفت کنونی شهر مدیون همین خصوصیت شهروندان فهیم شهر سده لنجان است. وجود چنین خصوصیتی اعتماد به نفس مدیران شهری را دو چندان کرده  که می توان با تکیه بر آن به اهداف بلند مدت دست یافت.

یکی از الزامات جذب سرمایه گذار معرفی شهر و ظرفیتهای آن در سطح استان و کشور است. اگر این اقدام به موقع و در زمان مناسب صورت نگیرد باعث به تعویق افتادن سرعت رشد و توسعه شهر خواهد شد. هرچند وجود برخی ضعفها برای برگزاری چنین جشنواره ای قابل انکار نیست.لیکن این دلیلی بر چشم پوشی از این فرصت نیست. بنابر این آنچه بیش از همه در این زمان به نظر می رسد اهمیت دارد همدلی ،همکاری و همیاری شهرداری در اجرای هرچه با شکوه تر این جشنواره می باشد. چرا که شهر از آن ماست و ما متعلق به این شهر هستیم. می توان با همفکری و چاره اندیشی این مراسم را آنگونه برگزار کرد که ضعفها و کاستیها به چشم نیایند و این ممکن نیست مگر با مشارکت راستین همه شهروندان دلسوز.


یادمان باشد فرصتها آسان به دست نمی آیند

نوع مطلب : شهر و شهرداری، 
برچسب ها : شهرداری، چشم انداز1404، سده لنجان، جشنواره فیلمهای کوتاه، فرصت های سرمایه گذاری،
لینک های مرتبط :انتظارات از مدیریت شهری در شهرهای کوچک مثل شهر ما کمتر از توقعات مردم از دولت نیست. چراکه فقدان مراکز و سازمانهای اجرایی در زمینه های مختلف باعث گشته شهروندان برآورده شدن  انتظارات خود را حتی در موارد نامربوط معطوف شهرداری کنند.

وظایف شهرداری در ماده 55قانون شهرداریها به صراحت ذکر شده. اینکه شهرداری گاهاً در مواردی که به نظر میرسد در حیطه اختیاراتش نیست ورود پیدا می کند ناشی از فقدان دستگاه اجرایی مربوط به آن مورد خاص می باشد. از طرفی شهرداری درکنار شورای اسلامی شهر به عنوان بزرگترین نهاد تصمیم گیری و اجرایی در سطح شهر(با توجه به فقدان مدیریت واحد شهری در کشور ما) نقش یک دولت شهر را باید به عهده داشته باشد.

 شهر ،شهروندان و مدیریت شهری(شهرداری و شورای اسلامی شهر) آیینه تمام نما از یکدیگرند و سه عنصر جدایی ناپذیر که  عدم همراهی یکی از این عناصر موجب برهم خوردن معادله مدیریت شهری  می شود. معادله ای که به این صورت بر قرار است :

شهروند خوب + مدیریت شهری خوب = شهر خوب

تک تک عناصر فوق نقشی حیاطی و متقابل در پویای شهر دارند.

شهروند خوب:

شهروندی است که از حداقل حقوق شهروندی آگاهی داشته،

 خود را جدای از شهر نمی داند و نسبت به شهر خود احساس تعلق می کند،

هرچیزی در شهر وجود دارد را متعلق به خود میداند و خود را مسئول مراقبت از آن می داند،

باور دارد هر حرکتی که درست یا نادرست در سطح شهر اتقاق بیافتد به اندازه خود در آن سهیم است و در  رشد یا عقب ماندن شهر سهم دارد،

با توجه به نیاز متقابل شهر و شهروند ،یک شهر وند خوب با شناخت ظرف زمانی مناسب سعی می کند نیازهای طرف مقابل را بر طرف نماید تا بتوان به پیدایش یک شهر خوب امیدوار بود.

شهروند خوب تا چیزی را واقعیت یافت برای تحققش پای پس نمی کشد.شهروند خوب خود را ملزم به آن می داندکه ابتدا واقعیت هایی را به عنوان مولفه های ساختاری حیات فردی و اجتماعی خود انتخاب نماید و آنگاه با تمام تلاش برای تحقق آنها به پا ایستد تا زندگی انسانی وی محقق شود .

شهروند خوب می داندکه ظرفیت هایی والایی دارد که باید شناخته شوند و پرورش یابند.انسان زمانی که از طریق جمع آوری تجارب خویش، استفاده از تجارب دیگران و در نهایت قدرت خلاقه ابداع و کشف می فهمد که می تواند تغییر های مورد نیاز را در خود و جامعه بدهد عملا به این درک می رسد که ماندن و به آنچه که هست و دارد دل بستن از مشخصه های انسانی نیست پس تلاش می کند که خود و دیگران را با افقی به نام آینده و تلاش برای ساختن آن آشنا سازد از این روی در شهر خوب باید امکانات و فرصت های کشف استعداد فراهم آید تا شهروندان آن بتوانند هر روز خود را با تغییری آغاز بنمایند.


شهروند خوب، پایه‌گذار شهر خوب است ، شهر خوب ساختنی است نه یافتنی.


مدیریت شهری خوب:

نیازهای شهر را به خوبی می شناسد، در جهت رضایت آحاد شهروندان گام بر می دارد، برای  رشد و توسعه متوازن شهر اهتمام می ورزد، نیاز های شهر خوب را در چارچوب اهداف کوتاه مدت ،میان مدت و بلند مدت ترسیم و کلیه امکانات و ظرفیتهای مجموعه مدیریت شهری ،شهر و شهروندان را برای نیل به این اهداف متمرکز می کند و در نهایت می کوشد تا با ایجاد یک شهر خوب و منتطبق با واقعیتها به زندگی اعضای خود وجهه انسانی بدهد.

 

نوع مطلب : شهر و شهرداری، 
برچسب ها : شهرخوب، شهروند خوب، مدیریت شهری خوب، حکمرانی شهری، دولت شهر، شهرداری، شورای اسلامی شهر،
لینک های مرتبط :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب