تبلیغات
سپهر - مطالب شهریور 1392
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

شهردار آینده شهر، مدیر استراتژیک یا عملیاتی؟ 1

با نزدیک شدن به روزهای پایانی شورای سوم و شروع فعالیت شوراهای چهارم مهمترین مسئله ای که شوراهای جدید را به خود مشغول کرده انتخاب شهردار می باشد.
چنانچه اعضای شورای شهر از نیازهای شهر شناخت نسبی داشته باشند می توانند با سیاست گزاری درست و هدفمند نسبت به انتخاب شهرداری که بتواند پاسخگوی این نیاز ها باشد  تصمیم صحیح تری را اتخاذ نمایند.
اینجاست که شوراهای شهر می بایست به این سوال پاسخ دهند که آیا شهر مدیر استراتژیک می خواهد یا مدیر عملیاتی؟ تا با یافتن پاسخ آن بتوانند گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

اما ویژگی های مدیران استراتژیک و مدیران عملیاتی:

مدیران استراتژیک:

مدیرانی هستند که غالباً جهات و اهداف مهم سازمان را ترسیم می کنند و تخصیص منابع را برای دستیابی به هدفهای سازمانی بلند مدت هدایت می کنند.این مدیران برنامه  خود را در قالب  تدوین و اجرای استراتژی تنظیم می کنند.در مجموع این مدیران به برنامه های بلند مدت و پایدار( فشرده تر کردن بوروکراسی، کارهای زیر ساختی، درآمدهای پایدارتر و...) در چارچوب رسالت وجودی سازمان تاکید دارند.

مدیران عملیاتی :

مدیرانی هستند که به برنامه های کوتاه مدت و زود بازده  مانند پروژه های شاخص و ملموس ،درامدهای بیشتر و نه الزاماً پایدار، بسط ضوابط و آیین نامه ها تأکید بیشتری دارند.

مقایسه مدیران استراتژیک و عملیاتی :
در ادامه رویکرد مدیران استراتژیک و مدیران عملیاتی در نمونه‌هایی عینی از پروژه‌های شهری در مقابل هم قرار می‌گیرند تا مقایسه این دو رویکرد مشخص‌تر شود؛ طبعا انتخاب هر کدام از این مدیران، نشان‌دهنده رویکرد تصمیم‌گیران در مسائل و موضوعات شهری خواهد بود:
1-مدیر استراتژیک توجه بیشتری به ایجاد اطاق فکر و داشتن مشاوران قوی‌تر می‌کند در حالی که مدیر عملیاتی توجه بیشتری به ایجاد شبکه کاری فعال‌تر و پیمانکاران قوی‌تر دارد.
2-مدیر استراتژیک تمایل به روش‌هایی مانند مشارکت‌های عمومی-خصوصی جهت ایجاد درآمدهای پایدارتر در پروژهای شهری مانند ایجاد مراکز چند منظوره شهری با مشارکت‌های دراز مدت بخش خصوصی دارد در حالی که مدیر عملیاتی تمایل بیشتر به کسب درآمدهای بیشتر در مدت کوتاه‌تر مانند فروش مجوز کاربری تجاری در حجم و تعداد زیاد در سطح کوچه و خیابان‌های شهر دارد.
3-مدیر استراتژیک مجوزهای بیلبوردهای تبلیغاتی با اولویت مسائل ترافیکی، شهری و محیط زیستی ارائه می‌کند و مدیر عملیاتی مجوزهای بیلبوردهای تبلیغاتی با اولویت مسائل تجاری و کسب درآمد بیشتر را در برنامه خود دارد.
4- مدیر استراتژیک به پروژه‌های زیرزمینی به دلیل عوارض کمتر شهری و محیط زیستی و حفظ چشم‌اندازهای طبیعی توجه بیشتری دارد و مدیر عملیاتی به پروژه‌های شاخص و روی زمین به دلیل تاثیر‌گذاری قوی‌تر در کوتاه‌مدت توجه دارد.
با تعریف و مقایسه مدیران استراتژیک و عملیاتی و ارائه تصویر کلی از وضعیت فعلی شهر شاید بتوان بهتر به نتیجه رسید:
شورای سوم و شهرداری طی دو سال گذشته  تدوین برنامه استراتژی با عنوان چشم انداز 1404شهر سده لنجان را در دستور کار خود گذاشته و موفق شدند این برنامه را برای عملیاتی شدن در اختیار مدیران بعدی بگذارند.این سند که برنامه راهبردی را جهت دستیابی به رسالت سازمانی شهرداری تدوین کرده نیاز به یک عزم جدی برای عملیاتی شدن  دارد.بنابر این به نظر می رسد شهر داری سده لنجان مانند اسب زین کرده ای منتظر مدیر عملیاتی است که بتواند با ایجاد تعهد نسبت به برنامه جامع تدوین شده در خصوص اجرای مناسب این برنامه در بازه های زمانی مختلف اقدام نماید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1-برگرفته از سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته محمد نظری زاده مورخ 07/06/92


:: مرتبط با: شهر و شهرداری ,
:: برچسب‌ها: شهرداری , مدیریت شهری , شورای اسلامی شهر , مدیریت استراتژیک , مدیر عملیاتی ,
ن : حسین ادیبی
ت : یکشنبه 10 شهریور 1392
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.