تبلیغات
سپهر - مطالب شهریور 1394
 
درباره وبلاگ


مقدمتان گلباران
زادگاهم سده لنجان از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است.
کارمند هستم و اینجا خلوتگاه من است .آنچه در ذهن می پرورانم در این جا به تصویر کشیده می شود. و آنچه خواهید دید فقط دیدگاه شخصی من نسبت به مسائل پیرامون است .این وبلاگ محلی است برای بیان آنچه که می خواهم آزادانه بگویم ولی مجالی برای گفتنش نیست.
شما نیز می توانید با من همراه شوید و نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .
ضمنا یاد آور می شوم این وبلاگ وابسته به هیچ طیف و گرایش سیاسی نیست.

مدیر وبلاگ : حسین ادیبی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سپهر
« تلخی برخورد صادقانه را به شیرینی کاذب برخورد منافقانه ترجیح میدهیم »
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
  پیش از این مقاله ای در باب هویت توسط  دوست و همکارم سرکار خانم سلیمیان منتشر شد. این نوشتار به دنبال تکمیل بحث گذشته می باشد. همانگونه که قبلا نیز گفته شد پذیرای هرگونه نظر یا انتقاد دوستان هستیم.امید است به توجه به اهمیت موضوع دوستان مشارکت حداکثری داشته باشند تا از این مباحث نتیجه ای مطلوب حاصل گردد.
  «در تاریخ نام های جغرافیایی و هویت مردم و مکانها،  ریشه در عمق تاریخ اجتماعی دارد. مردم در طول تاریخ نام هایی بر می گزیدند،  که در اندازه دانایی زمان آنها بود،  و به این ترتیب هویتها آشکار می شد.  ولی آیا امروزه هویت ها با نام حیوانات یا شاهان و یا موضوعات دینی شکل می گیرد؟
در گذشته ها و هر دوره  از ساختار های تاریخی اجتماع،  نام های ویژه آن دوره را برای مکان های جغرافیایی بر می گزیدند،  اما امروزه با وجود انقلاب دانش های نو،  درک متفاوتی از جغرافیا، مکان، مدنیت، و غیره بوجود آمده است. در قرن 21 هویت ها بر اساس اقتصاد و شیوه مدنیت شناسایی می شوند، تعیین نام های جغرافیایی،  هویت مکانها،  تقسیمات کشوری،  استراتژی های جغرافیایی،  و غیره،  باید بر پایه اقتصادی ضمن رعایت تاریخ اجتماعی انجام پذیرد که در غیر این صورت با عدم موفقیت روبروست. منبع: سایت ارگ با اندکی تغییرو تلخیص.
«هویت ها و فرهنگهای مختلف به مثابه اندامهای ملت ها هستند که در صورت حفظ و تقویت آنها سلامت کل جامعه حفظ خواهد شد. حفظ حقوق فرهنگی اقوام راه را برای مشارکت بیشتر شهروندان در اداره جامعه باز کرده و آزادیهای فردی و اجتماعی را افزایش می دهد. بر اساس همین اصل است که سازمان ملل و یونسکو به جوامع مختلفی که از اقوام مختلف تشکیل شده اند، توصیه می کنند که در مدارس ابتدایی نسبت به تدریس زبانهای محلی اقدام نموده و با انتشار مطبوعات به زبانهای محلی ، نسبت به آزادیهای فرهنگی احترام گذاشته و بر انسجام و آزادی و مشارکت در جامعه بیفزایند. » (دکتر احمد بیانی)
شهرستان لنجان  که  از دیر باز جایگاهی در سطح استان داشته و از شهرستانهای تأثیر گذار بوده نیز از این قاعده مثتثنی نیست. اما چرا شهرستان لنجان امروز با بحران هویت دست و پنجه نرم می کند؟ چرا شهرستان لنجان به موازات رشد و توسعه نتوانسته فاکتورهای هویتی خود را حفظ و دچار کلافگی در هویت شده؟ مگر هویت ها زمینه ساز حضور در جامعه جهانی نیستند؟
به منظور رسیدن به پاسخی روشن بهتر است مولفه های هویتی را مرور کنیم .
چون اهل و ساکن سده لنجان هستم به عنوان نمونه از شهر خودم می گویم. سده لنجان کدامیک از مولفه های هویتی خود را حفظ کرده:
گویش و لهجه: از آنجا که شهرستان لنجان تقریباً فاقد زبان خاصی است، گویش و لهجه می توانست مولفه قابل طرحی در ساختار هویت ما باشد که اتفاقا خود ما و بزرگان ما با بی مهری که بدان روا داشتیم عامل نابودی آن شدیم.چرا که هرگز حتی در محافل دوستانه و خانوادگی خود حاضر به استفاده از آن نیستیم  و امروز
اگر کسی با لهجه سده ای (یا لهجه رایج در سایر شهر های شهرستان) سخن براند و یا از واژه های قدیمی (گویش سده ای) استفاده کند مورد استهزاء شهروندان قرار می گیرد. نکته جالب این که همه ما اتفاقاً به بچه های خود شیوه درست صحبت کردن به منظور فاصله گرفتن از گویش و لهجه سده ای، ریزی و...  را یاد می دهیم.
اداب و رسوم و سنت ها: در این مولفه بضاعت زیادی نداریم بطوری که نمی توان مشخصاً مصداقی را در این خصوص ذکر کرد یا حداقل در توان نگارنده نیست.
همچنین در سایر مولفه ها نیز به دلیل بضاعت کم از طرح موضوع خودداری می گردد. این ضعف ونقصان قابل تعمیم به سایر شهر های شهرستان نیز می باشد.
از آنجا که اصالت و ارزش هویت در قدمت آن تعریف می شود نمی توان برای جبران ضعف در این حوزه به هویت سازی مصنوعی پرداخت چرا که آنگاه همین اندک بضاعت فرهنگی هم دستخوش تحریف قرار خواهد گرفت!
لنجان اما،بر خلاف میل و اراده ما در کوشش برای نهادینه کردن هویتی انتزاعی و پوست اندازی فرهنگی شتاب دارد. درحالی که هویت پدیده ای است درون زا و بر اساس مولفه هایی نظیر زبان، شرایط اقلیمی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و تاریخی همان منطقه شکل می گیرد و این تناقض آشکار باعث می شود توجه ذهن های کنجکاو را به نوعی استحاله هویتی و فرهنگی که از سالها پیش بصورت خزنده شهرستان ما را درگیر کرده و طی چند سال اخیر شتابی فزاینده به خود گرفته، سوق دهد.
وجود ضعف در مولفه های هویتی لنجان را نمی توان انکار کرد. هرچند شکل گیری این هویت ریشه ای تاریخی و اجتماعی داشته لیکن به سرعت و به آسانی در مقابل خرده فرهنگ ها و سایر عوامل تهدید کننده از جمله صنایع ، تغییرات جغرافیایی، تغییر ارزشها،تنوع جمعیتی ، نزدیکی به شهرهایی همچون اصفهان و شهرکرد و ... به زانو درآمده و تغییر شکل داده.
چرا که به عنوان مثال مهاجرین به دلیل قلت و بواسطه خرده  فرهنگ بودنشان در یک منطقه بیشتر تحت تاثیر محیط قرار می گیرند تا اینکه بر محیط اثر قالب داشته باشند. بنابر این پیش از آن که  مهاجرین و صنعت را مقصر اصلی استحاله هویت لنجان بدانیم  بهتر است بپذیریم که بحران هویت ما ناشی از ضعف و عدم غنای مولفه های هویتی ما بوده که از یک سو در مقابل فرهنگ های وارد شده توان عرض اندام نداشته و از سوی دیگر بر اثر نا آگاهی و بی دقتی خود ما نه تضعیف که بکلی دچار اضمحلال شده. این موضوع به خوبی ازفحوای مقالات ارائه شده و نظرات دوستان نیز قابل استنتاج است که توده مردم به ویژه نخبگان و فرهیختگان به این باور رسیده اند که شهرستان ما و به دنبال آن شهرهای ما در حال حاضر فاقد آن مولفه های محکم وغنی است که بتوان نام هویت را برآن نهاد و از آن به عنوان یک ابزار برای معرفی شهرستان به جامعه جهانی بهره برد.
سوال اینجاست که چرا اصرار بر هویتی می کنیم که حتی تاب مقاومت در مقابل خرده فرهنگ های مهاجرین و سایر عوامل تهدید کننده را ندارد؟چرا ما زمان حال و اندیشیدن به آینده را فراموش کرده و همچنان چنگ به گذشته ای می زنیم که چه بخواهیم چه نخواهیم هیچ ثمری را برای ما ندارد؟ آیا ما هم مدرنیته را می خواهیم هم سنت را؟ بدون هیچ  تعدیل و تلفیقی؟
ما درحال حاضر اش شله قلمکاریم!! بزرگان ما در گذشته و جوانان ما در زمان حال سیر می کنند و همه بجای از بین بردن تناقضات به آنها دامن می زنیم. مدنیتی که طی سالهای اخیر در شهرستان به وقوع پیوسته مطلوب جوانان و گذشته ای که بیشتر برای بزرگان یک نوستالژی است مطلوب آنهاست. اینجا حق با کدام دسته است؟ اگر بخواهیم گذشته را زنده کنیم و به نوعی هویت گذشته خود را بازیابی کنیم جوانان چقدر در این بازیابی مشارکت می کنند؟ آیا در صورت عدم مشارکت نسل های کنونی و آینده که اتفاقاً از قومیت های مختلف و فرهنگ های گوناگون هستند نسبت به این جامعه احساس تعلق می کنند؟ روشن است که پاسخ منفی است. چرا که شهروندانی که در شکل گیری مدنیت خود را شریک ندانند هرگز خود را تابع شرایط و مقررات نمی دانند و احساس تعلقی به آن نمی کنند.
سوال دیگر این است که در عصری که دنیا به دهکده جهانی تبدیل شده  آیا سعی داریم هویت خود را بازیابی کنیم تا با تمسک به آن خود را به جهان معرفی کنیم و به جامعه جهانی بپیوندیم یا اینکه برای جداشدن از جامعه جهانی دنبال مستمسک می گردیم تا خود را تافته جدا بافته بدانیم؟
دکتر احمد بیانی در خصوص جهانی شدن و تأکید دوباره بر مشخصه های قومی چنین می گوید :«رویکرد به فرهنگهای بومی، قومی و ملی کوششی است که مسیر جهانی شدن را هموار می سازد و حتی می توان از گرایش به فرهنگهای محلی به عنوان مرحله ای اساسی و گاه تعیین کننده در فرآیند جهانی شدن یاد کرد و این گرایش به ظاهر متضاد را مکمل یکدیگر محسوب کرد.  توجه به این نکته ضروری است که توجه به فرهنگهای بومی و تأیید دو باره  بر آنها نباید منجر به نفی دیگران شود. به عبارت دیگر، رویکرد به فرهنگهای بومی ، قومی و ملی به منظور حضور فعال در جهان و تسهیل فرآیند  طبیعی جهانی شدن در شرایطی می تواند صحیح باشد که ما را از تعصب افراطی به فرهنگ خویش و تنگ نظریهای دیگر رهایی بخشد. چنانچه گرایش به فرهنگهای محلی در مفهوم نفی فرهنگ های دیگر باشد و یا منجر به خشونت جوییهای دیگر شود، این نکته آشکار می شود که بجای خود شناسی در مسیر خود پرستی قرار گرفته ایم و بجای پیمودن راه آزادی در کوره راه سلطه گم شده ایم.»
در دنیایی که جهانی می اندیشد هویت باید زمینه ساز توسعه باشد نه ابزاری برای تحجر و واپس گرایی. به طوری که دکتر بیانی می گوید: « این تحول باید باعث شود روابط قومی و قبیله ای به روابط شهروندی در چارچوب کشور تغییر یابد . این تحولات باید در مسیر پیشرفتهای تاریخی روی دهد و فرهنگ روستایی وعشیره ای مردم مناطق را متحول و آنان را در نقش شهروندان جامعه آماده پذیرش مدرنیته کند که با اعطای هویت ملی ، هویت قومی پیشامدرن آنان را تحت الشعاع قرارد میدهد. »
اکنون با توجه به مطالب فوق بیایید آنچه را که ما از هویت می خواهیم تعریف کنیم. انتظار ما از هویت چیست؟ با ازبین رفتن هویت یا تقویت و بازیابی آن کدام مزایا را ازدست می دهیم  یا به دست می آوریم؟ لنجان چند قومیتی و صنعتی امروز چگونه راهی را باید برگزیند!؟
از نگرانیهای مطرح شده طی مقالات اخیر چنین بر می آید که توقع  ما از هویت بازیابی قدرت و نفوذ در حاکمیت است.اگر هدف بازیابی قدرت سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی و نفوذ در لایه های مخلف حاکمیت باشد لنجان ما بی شک باید دارای حداقل یکی از پیش شرط های زیر باشد:
1-    یا دارای چنان غنای تاریخی و  فرهنگی تاثیر گذاری باشد که حاکمیت ، تکنولوژی و  سایر عوامل تهدید کننده هویت توان تغییر آن را نداشته باشند. به عبارتی در تعریف هویت ملی و در فرایند جهانی شدن نه تنها آسیب پذیر نباشد بلکه خود بتواند ضمن حفظ مولفه ها بصورت موثر با جامعه جهانی ارتباط داشته باشد. متاسفانه دراین مورد لنجان حرفی برای گفتن ندارد و تمرکز بر آن جز فرصت سوزی چیزی عاید شهرستان نخواهد کرد.
2-    یا در مسیر توسعه و شکوفایی با توجه به ظرفیت های بالایی که دارد چنان تأثیری را در استان و کشور بگذارد که حاکمیت را در سطوح مختلف متوجه خود نماید تا از مزایای آن بهره مند گرد. به عبارتی پیوستن به جامعه جهانی و پذیرش هویت ملی در چارچوب کشور را انتخاب کند.
به نظر می رسد گزینه دوم که در حال حاضر  پتانسیلهای آن را نیز دارد بهترین روش برای باز یابی قدرت نفوذ و تاثیر گذاری در استان و حتی سطح کشور است. همچنین از دیگر  الزامات تزاید نفوذ و قدرت سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی منطقه تعدد اندیشه های نو، خلاق، متخصص و بومی در تمام عرصه ها است که می تواند وزنه های اجتماعی و سیاسی منطقه را به نفع نفوذ در حاکمیت تقویت کند.
اما در خصوص بند یک باید گفت:هویت یک پروسه و فرایند مستمر است که در طی زمان تولید و بازتولید می شود. هویت های اجتماعی پایه هایی هستند که بر آنها نظم و پیش بینی پذیری در سپهر اجتماعی استوار می شود.
از طرفی این نگرانی وجود دارد که موضوع تبدیل روابط به حالت شهروندی ممکن است منجر به یک کمونیسم فرهنگی شود که باعث از بین رفتن تنوع فرهنگی قومیت ها می گردد، اما زمانی که:
 در بحران هویت گرفتار آمده ایم،
 هیچ مولفه غنی و آثار فاخری نداریم و در بازیابی هویت گذشته خود درمانده ایم،
تنوع قومیتی شهرستان به گونه ایست که در نظر گرفتن این فرهنگها در ساختار هویتی اجتناب ناپذیر می باشد،
و نگران مشارکت و احساس تعلق قومیتها در فعالیت های مدنی و اجتماعی هستیم ،
 چاره ای جز پذیرش باز تعریفی از هویت با شرایط اقتصادی، اجتماعی و پذیرش روابط شهروندی بجای روابط قومی قبیله ای با هدف دستیابی به جامعه ای مدرن که تابع هویتی ملی است نداریم.
در پایان  اشاره ای دارم به پاراگرافی از کتاب صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز:
او(خوزه ارکادیو) به اورسولا می گفت:
دنیا هر روز پیشرفت می کند و پدیده های عجیبی اختراع و کشف می شود. در فاصله اندکی از این دهکده، درآن سوی رودخانه، وسایل تازه ای در دسترس مردم قرار می گیرد و آنها همیشه به دنبال تحقیقات و نوآوری هستند، ولی ما در اینجا ، همچون چهار پایان بی شعور زندگی می کنیم.





نوع مطلب : عمومی، اجتماعی، سیاسی، 
برچسب ها : لنجان، تاریخ لنجان، مدنیت، بحران هویت، استحاله هویت،
لینک های مرتبط :


گروه مقالات: آیا مدیریت ماکیاولیستی در بین مدیران جامعه ما رواج دارد؟ چه عواملی باعث گرایش مدیران ایرانی به اصول ماکیاولیستی می‌شود؟ آیا مدیران جامعه ما آن را به رأی و اراده خود انتخاب می‌کنند یا الزامات جامعه آن را به آنان تحمیل می‌کند؟ آیا مدیران محصول جامعه خود هستند یا حاکم بر جامعه خود؟ آیا ساخت قدرت در جامعه ما در روی‌ آوری مدیران به اصول ماکیاولیستی مؤثر است؟ چند درصد از مدیران ما به روش‌های ماکیاولیستی روی آورده و از آن استفاده می‌کنند، آیا آمار دقیقی از این امر وجود دارد؟ مدیریت ماکیاولیستی در بخش دولتی بیشتر است یا بخش خصوصی؟ آیا مردم در استمرار و بقای مدیران ماکیاولیستی مقصرند؟ آیا ارزش‌های جامعه در گرایش مدیران به ماکیاولیسم نقشی دارند؟ نتایج عملکرد مدیران ماکیاولیستی چه خواهد بود؟ چه ارزش‌ها و چه مکانیسم‌هایی می‌توان بازدارنده مدیران ما در بکار گیری اصول ماکیاولیستی باشد؟ در این مقاله می‌خواهیم به برخی از این سؤالات پاسخ دهیم.

بسیاری از متفکران معتقدند که نیکلای ماکیاول نویسنده و سیاستمدار ایتالیائی (1527-1469) را می‌توان پدر علم سیاست نوین دانست. بسیاری آثار او را خدمت به جامعه انسانی می‌دانند چراکه و توانست با گردآوردن اصولی، سیاستمداران را آنطور که هستند به ما بشناساند نه آنطور که باید باشند!

ماکیاولیسم ابعاد مختلفی در مورد مذهب، شیوه حکومت‌داری، مدیریت و غیره دارد، اما در جامعه ما با اصل «هدف، وسیله را توجیه می‌کند» شناخته می‌شود. ماکیاولیسم اخلاق ناسالمی را توصیه می‌کند: « وقتی حیات سازمانی در خطر است دیگر ملاحظاتی از قبیل اینکه چه چیز عادلانه یا غیر عادلانه است، چه چیزی ظالمانه و یا آمیخته با رحم و شفق می‌باشد، چه چیز در خور ستایش و یا شرم آور و ننگین است معنی و مفهومی نداد... او چگونگی حفظ و اعتلای سازمان مورد سرپرستی خود را تعیین می‌کند. هر راه یا وسیله‌ای که او برای این منظور اتخاذ می‌نماید باید راهی شرافتمندانه به حساب آید. ضرورت ندارد... شادکامی صرفاً معلول تقوی نیست. بلکه استفاده مدبرانه و احتیاط آمیز از تقوی و گناه، موجبات سعادت و خوشبختی را فراهم می‌آورد، سخاوت به این معنی است که نسبت به مال خود خسیس و نسبت به مایملک و دارائی دیگران بخشنده باشیم».

مدیران اصلی‌ترین منابع انسانی هر کشوری بشمار می‌روند، منابعی که با هزینه‌های زیاد حاصل می‌شوند. اگر سازمان‌ها و جوامعی به رشد و توسعه دست‌یافته‌اند از سرمایه اثربخش مدیران توسعه‌گرا برخوردار بوده‌اند. اما شاید بتوان گفت که یکی از بزرگترین مشکلات کشور ما، مشکل مدیریت در سازمان‌های دولتی باشد. چراکه اقتصاد کشورما، اقتصاد دولتی به شمار می‌رود و حتی بخش خصوصی متأثر از سیاست‌گذاری‌های اوست.

در تاریخ سیاسی ایران، بر اثر غلبه سیاست بر تخصص گرائی، مدیران در جایگاه‌های خود نبوده‌اند و اصل شایسته‌سالاری مغفول مانده است و با تعویض دولت‌ها موجی از تعویض مدیران به راه ‌افتاده است، به طوری که حتی برخی از صاحب‌نظران تغییر دولت‌ها را با انقلاب ها مقایسه کردند. چراکه موج تحولات بسیار شدید بوده و دولت‌های جدید، عملکرد دولت‌های قبلی را نفی و زیر سؤال می‌برند. این امر طبیعی است چراکه مردم به تغییر رأی داده‌اند و از دولت جدید انتظاراتی دارند. دولت نیز باید بتواند با اجرای برنامه‌های خود به توسط تیم مدیریتی خود، به شعارهای خود عمل نموده و انتظارات مردم را برآورده سازد.

اما ریشه مشکل در آنجاست که دولت‌ها در ایران برآیند احزاب نیستند. در كشورهای پیشرفته قاعده بر این است كه رهبران فكری آرا و نظریات خود را توسط كتاب و مقاله و سخنرانی ارائه می‌دهند و با عرضه آراء جدید و تبلیغ و حتی تدریس آن‌ها هواداران و شاگردانی را حول آن‌ها جمع می‌کنند.

این طرفداران با تشكیل احزاب و جمعیت‌ها اقدام به جلب آراء عمومی در انتخابات شهرداری‌ها می‌کنند (در كشورهای اروپائی و غربی اصل دموكراسی بر دموكراسی شهری بناشده است و شهرداری‌ها از اختیارات وسیعی برخوردار می‌باشند) و در صورت پیروزی و اثبات لیاقت و شایستگی خود در اداره شهرها با اقبال عمومی و کشوری روبرو می‌شوند و می‌توانند با پیروزی در انتخابات پارلمانی تشكیل هیئت دولت را بدهند.

در این کشورها چون هیئت دولت از دل پارلمان به وجود می‌آید، این مزیت نیز وجود دارد كه هیئت دولت و مجلس تعامل خوبی داشته و از كارآئی بهتری نیز برخوردار باشند و چون قبلاً باهم دیگر کارکرده و با زبان و مفاهیم همدیگر آشنا هستند و دارای تئوری و برنامه كاری و نگرش علمی و سابقه اجرائی لازم و پشتیبانی پیرامونی حزبی و غیر حزبی (هواداران) هستند، می‌توانند جامعه را پیشرفت دهند.

اما در کشور ما وضع دگرگونه است. افرادی به ‌صورت فردی وارد عرصه انتخاباتی شده و در صورت پیروزی در انتخابات سعی در جذب افراد همفکر و هم‌نظر می‌کنند و بیشتر هم از کسانی که در ستادهای انتخاباتی فعال بوده و نقشی را ایفا کرده‌اند (چه ‌بسا همین افراد در انتخابات پیشین در ستادهای افراد مخالف بودند و اکنون شانس پیروزی را در این افراد دیده و با قصد گرفتن سهمی از فرد پیروز جذب آن ستاد انتخاباتی شده‌اند).

شاید ریشه بحث خودی و غیرخودی هم در همین نکته باشد؛ اما چیزی که مغفول می‌ماند اصل «شایسته‌سالاری» است. چه ممکن است تعدادی از مدیران و کارشناسان شایسته، افرادی سیاسی نباشند و یا نخواسته‌اند به هر دلیلی وارد فعالیت‌های سیاسی شوند. به این صورت است که افرادی به ناشایست و به ‌صورت سلیقه‌ای، باندی، جناحی، فامیلی و حتی قبیله‌ای وارد عرصه مدیریتی شده و پستی را به ‌ناحق تصاحب می‌کند. (البته بحث سر افراد ناشایست جداست) اما شایستگی و شایسته‌سالاری چیست و چگونه می‌توان مدیران شایسته را از مدیران ناشایست تشخیص داد؟

شایسته در فرهنگ لغت به معنای درخور، سزاوار، لایق و محترم آمده است. شایستگی عبارت است از خصوصیات و رفتارهایی که منجر به اثربخشی فرد در محیط شغلی می‌شود. فرهنگ آکسفورد (2003) هم شایستگی را به‌عنوان قدرت، توانایی و ظرفیت انجام دادن یک وظیفه تعریف می‌کند. دانشمند بنام کیو (1993) شایستگی را به‌عنوان نتیجه به کار بردن دانش و مهـــــارت به‌طور مناسب تعریف می‌کند. به‌عبارتی‌دیگر: شایستگی = مهارت + دانش.

اما مشکل دقیقاً از جائی شروع می‌شود که فردی به ناشایست، پست مدیریتی را اشغال
ریشه مشکل در آنجاست که دولت‌ها در ایران برآیند احزاب نیستند
می‌کند و برای حفظ آن به شیوه‌های ماکیاولیستی دست می‌یازد. او می‌آموزد که برای حفظ پست خود تنها باید به جلب رضایت و حمایت مدیر بالادستش متکی باشد و به عقاید و رفتار خود جلوه ایدئولوژیک و ارزشی حاکم بدهد و نقیصه تخصص گرائی خود را با آن پوشش دهد. حتی می‌توان آن را به‌ نوع خاصی از مدیریت عمودی دانست که در آن مردم و کارکنان زیاد مهم نیستند یا نقش ابزاری دارند.


به‌ تدریج این مدیران به مدیران اقتدارگرائی تبدیل می‌شوند که به اتکای پست و مقام می‌کوشند با زور گوئی، پرخاش و تحكّم، داد زدن، تحقیر و توهین، تهدید به كسر اضافه‌کاری و مأموریت و...در آنان ایجاد رعب وحشت کنند. چون این مدیران فاقد صلاحیت‌های لازم برای اداره امور می‌باشند. به اجرای شیوه‌های نادرست غیر اخلاقی دست می‌زنند که شناخته شده ترین آنها عبارتند از:

1. تلاش برای حذف رقبای احتمالی یا مخالفین، از طریق بدگویی، سخن‌چینی، تحریف یا قلب واقعیت، افترازنی‌های مختلف از عدم کارآئی گرفته تا متهم کردن به فساد اخلاقی یا مالی ... نزد مدیران.
2. روش «تفرقه بینداز و حکومت کن» با ایجاد جو بدبینی، کدورت، نزاع از طروق مختلف چون تقسیم ناعادلانه پاداش و مزایا، اضافه‌کاری و مأموریت و ... بین زیردستان است که به نوبه خود آنان را در یک حالت نامتعادل نگه می‌دارد و قدرت تدارک حمله را از آنان می‌گیرد.
3. روش دور نگه‌داشتن مرئوسین از تماس با مقامات بالاتر و کتمان اطلاعات مهم و تزریق قطره‌چکانی اطلاعات برای وابسته نگه‌داشتن آنان به خود و حتی تحریف واقعیات و دادن آمار و اطلاعات غلط.

اکثر این مدیران که از قدرت شخصی و تخصصی بی‌بهره‌اند، افق فکری محدودی داشته، با آمریت یعنی استفاده از زور و جبر و تنبیه کارکنان زیرمجموعه خود را اداره می‌کنند. آنان غیردمکرات بوده و اعتنای چندانی به نیازها، سلایق، انگیزه‌ها و اهداف کارکنان خود ندارند و به کارکنان خود مجال پیشنهاد و اظهارنظر را می‌دهند. آنان می‌کوشند تا تصمیمات خود را به ‌طور کلیشه‌ای و بخشنامه‌ای به زیرمجموعه خود تحمیل نمایند و بدین گونه خود را از عقول دیگران محروم می‌سازند. اکثر آنان خویش را عقل کل هم می‌دانند و در جلسات متکلم الوحده بوده، انتظار دارند مورد تشویق و تمجید دیگران نیز قرار گیرند.

در نتیجه افراد مطیع و چاپلوس را دور خود جمع می‌کنند، آنان با رواج چاپلوسى و سایر آفات اخلاقى محیطی را شکل می‌دهند که منزلت‏ها و نقش‏ها آن‌گونه که شایسته‏ى افراد لایق است، توزیع نشود و باندانم کاری‌های خود بودجه، امکانات و منابع سازمانی را به هدر می‌دهند. مردم نیز در مراجعه به این ادارات روابط ناسالم و حاکمیت روابط بر ضوابط را می‌بیند و تشخیص می‌دهد و گاهی هم برای راه‌اندازی کار خود، با دادن رشوه و پارتی‌بازی می‌کوشند یا حق خود را احقاق و یا حق دیگران را پایمال کنند. چنین است که اعتماد اجتماعی از بین رفته و ناامنی در جامعه حاکم می‌شود و مدیریت ماکیاولیستی جامعه‌ را به تزویر و ریا و دزدی و اختلاس می‌کشاند.

اداره امور جامعه، سازمان‌ها و شرکت‌ها، همه با آگاهی و دانائی سامان می‌پذیرد و این آگاهی و دانائی در سراسر جامعه و آحاد آن پخش‌شده است و به‌ تنهایی نزد هیچ فرد یا نهادی وجود ندارد. اصرار برخی مدیران به استبداد رأی باعث عدم اعتماد افراد به همدیگر می‌شود و در فقدان اعتماد، رفتار سیاسی شدت می‌یابد، کارکنان نیز به اقدامات نامشروع بیشتری دست می‌یازند!

درنتیجه این مدیران سازمان‌های دولتی به سمت سازمان‌های ناآرام پیش می‌برند: اساتید علم مدیریت برخی از ویژگی‌های «سازمان‌های ناآرام » را چنین برشمرده‌اند:
1. عدم ثبات شغلی
2. . پایین بودن انگیزش افراد (رواج افسردگی و خمودگی)
3. . مشاركت ضعیف
4. اختلافات زیاد
5. تخصص گرائی پایین
6. فرهنگ‌سازمانی منفی (عدم رعایت ارزش‌های والای انسانی همچون عزت‌نفس، صداقت، راست‌گویی و...)
7. فساد بالای اداری
8. قانون‌گریزی

ملاحظه می‌گردد که چگونه مسائل به ‌طور سیستماتیک به همدیگر ارتباط می‌یابد. استمرار عملکرد مدیران ماکیاولیست انواع رفتار سیاسی را در سازمان‌ها تشدید می‌کند. انواع رفتار سیاسی را می‌توان در اقداماتی همچون ندادن اطلاعات اساسی به تصمیم‌گیرندگان، شایعه‌پراکنی، لاابالی‌گری و اهمال‌کاری، بی‌انگیزگی، نشت اطلاعات محرمانه در بارهء فعالیت‌های سازمان و افتادن آن به دست رسانه‌های گروهی یا رقبا، پارتی‌بازی و داد ستدهای درون سازمانی که به نفع طرفین صورت گیرد، علیه و یا له کسی رأی دادن یا میانجی‌گری کردن را می‌توان از این موارد برشمرد.

بعضی وقت‌ها درک سطوح زیردستان از داشتن موقعیت و اقتدار مدیران بالادست، می‌تواند منجر به پایمال کردن احساسات و اخلاق و قضاوت‌های کارکنان شود. محیط زندگی و فرهنگی که مردم را تشویق به «انجام صرف دستورات» می‌کند یکی از مقاصدی است که مدیران فاسد با سوءاستفاده قدرت، منافع مردم را به‌ پای آن قربانی می‌کنند.

بسیاری از اختلاس‌ها و فسادها که آفت جامعه ما شده و در سال‌های گذشته افزایش یافت، اغلب به ‌وسیله یک فرد جسور و بی‌اخلاق آغاز و به سایر مردم عمومیت یافت. یک بعد دیگر آن است که نباید فرامین مدیران کورکورانه پیروی شود و آنان پاسخگو نباشند. الزام دارد که افراد تحصیل‌کرده و مردم اخلاق مدار، در بعضی مواقع محکم «نه» را بگویند و اطاعت نکند.

نتیجه‌گیری:
اگر مشاهده می‌شود که سازمان‌ها و یا جوامعی به رشد و توسعه دست‌یافته‌اند از سرمایه اثربخش مدیران توسعه‌گرا برخوردار بوده‌اند. قابلیت‌های مدیریتی یک کشور نشان‌دهنده آن است که به چه میزان امکان تولید، حفظ و رشد مدیران توسعه‌یافته را دارند. شرایط و چگونگی عزل و نصب مدیران در این نظام یکی از اساسی‌ترین کارها و مبین کفایت و اثربخشی نظام مدیریتی هست. «نظام شایسته‌سالاری» آن نظام مدیریتی است که در پی بهره‌گیری حداکثر از سرمایه مدیران (بالقوه و بالفعل) یک کشور است.

بدیهی است که «شایسته‌سالاری» زمانی محقق خواهد شد که «شایسته خواهی»، «شایسته شناسی»، «شایسته گزینی» و «شایسته پروری»، مورد ملاحظه قرار گیرد. طبیعی است که در غیاب مدیریت شایسته‌محور، امورات بر مدار مدیریت ماکیاولیستی بچرخد.

منابع:
1. فرل هدی، اداره امور عمومی تطبیقی (مدیریت عمومی).1388ترجمه سید مهدی الوانی و معمار زاده. انتشارات اندیشه های گوهر بار.
2. اسماعیل خلفازاده، دولت احمدی نژاد و احتمال کارآمدی؟ 1384. نشریه مهرند.
3. سید محمد عباس زادگان، مدیریت برسازمانهای نا آرام. 1387. انتشارات کویر.
4. اسماعیل خلفازاده، مدیریت، اعتماد به نفس و انگیزش. 1392. انتشارات اعظم.




نوع مطلب : عمومی، سیاسی، 
برچسب ها : ماکیاولیسم، شایسته سالاری، تخصص گرایی،
لینک های مرتبط : بهار نیوز،




 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب